Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚEΠΕA Κλειτορίας-Ακράτας

kleitoria1

Την  Τρίτη 28/2/2023 μαθητές-τριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου, στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων: <<Πως καταπολεμούμε τις ανισότητες μέσα από τη βιώσιμη ανάπτυξη >> και << η Αστρονομία στη ζωή μας >>,  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία  (ΚΕΠΕΑ) Κλειτορίας-Ακράτας.

Οι Υπδντες του σχολείου κ. Δ. Ηλιοπούλου και Α.  Λαμπρόπουλος, υπεύθυνοι αντίστοιχα των προγραμμάτων, εισηγήθηκαν τη συγκεκριμένη επίσκεψη στο Σύλλογο Διδασκόντων και στον Διευθυντή Γ. Κομιώτη και η πρότασή τους έγινε δεκτή.

Συνοδοί καθηγητές ορίστηκαν οι κ.: Λαμπρόπουλος Άγγελος ΠΕ04, Αρχηγός, Νικολοπούλου Κων/να ΠΕ02, Φωτιάδη Μαρία, ΠΕ03, Φωτόπουλος Ηλίας ΠΕ11 και η Κωνσταντίνου Αριστέα ΠΕ85, οι οποίοι συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Οι μαθητές-τριες και οι καθηγητές τους παρακολουθώντας το πρόγραμμα και τις δράσεις του ΚΕΠΕΑ ήρθαν αντιμέτωποι με τα μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα, συνειδητοποιώντας πως οι καταναλωτικές αξίες που υιοθετούν οι άνθρωποι σήμερα ευθύνονται κυρίως για αυτά. Παράλληλα έγινε αντιληπτή, μέσα από τις εργασίες που διαμοιράστηκαν κατά ομάδες στους μαθητές-τριες, η ανάγκη της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και αγωγής καθώς και της διαρκούς ανάγκης για Αειφορία.

kleitoria2

Αξίζει να πούμε πως η υποδοχή των υπευθύνων του ΚΕΠΕΑ ήταν καταπληκτική και η περιήγηση και γνωριμία με τους χώρους του έγινε απρόσκοπτα. Οι μαθητές-τριες ήταν συγκεντρωμένοι, ενθουσιώδεις, με ερωτήσεις και απόψεις και βέβαια μέσω των φύλλων δραστηριοτήτων με το οποίο είχαν εφοδιαστεί ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις της  ομαδοσυνεργασίας.

kleitoria4

Η εκπαιδευτική ομάδα στη συνέχεια επισκέφθηκε το χώρο της θυσίας στα Καλάβρυτα.  Έμειναν συγκλονισμένοι όλοι τους εμπρός του μνημείου των πεσόντων,  μπροστά από τις αναθηματικές στήλες με τα ονόματα των μαρτύρων του δραματικού αυτού ιστορικού γεγονότος.

kleitoria3

Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη δημοσιέυτηκε στον τοπικό τύπο  εδώ  .