• Προγράμματα
  • Περιβαλλοντικά

Συμμετοχή μαθητών/τριών στη διαδικτυακή ξενάγηση του Κέντρου Δάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών «Αρχέλων»

1710351349457s.jpg

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών του σχολείου μας σε περιβαλλοντικά ζητήματα, μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν στη διαδικτυακή ξενάγηση του Συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας.

Πρόκειτα για πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στις εξωτερικές δεξαμενές αποκατάστασης και το θερμοκήπιο με τις τραυματισμένες χελώνες. Πληροφορήθηκαν τις ιστορίες τους και παρατήρησαν τις ακτινογραφίες και τα αντικείμενα που προκάλεσαν τον τραυματισμό τους. Ακολούθησαν ερωτήσεις και συζήτηση. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από το παράδειγμα της θαλάσσιας χελώνας είχαν τη δυνατότητα να κατανοήσουν τις βασικές λειτουργίες της φύσης και τη θέση του ανθρώπου μέσα σε αυτή και να ευαισθητοποιηθούν για να συμβάλλουν ενεργά επειδή «όλοι μοιραζόμαστε την ίδια γη».

1710351349478s.jpg

1710351349482s.jpg