• Αρχική
  • Μαθητές

Επιστολή προς μαθητές

Αγαπητοί μας μαθητές

Για την ομαλή λειτουργία του σχολείου απαιτείται η συνεργασία όλων των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας, μαθητών - γονέων - καθηγητών, όπου θα πρέπει ο καθένας να τηρεί τις υποχρεώσεις που του αναλογούν, αλλά και να διεκδικεί τα δικαιώματά του.

Συγκεκριμένα ο μαθητής:

1. Να προσέρχεται στην αίθουσα έγκαιρα το πρωί και μετά τα διαλείμματα.
  2. Στην πρωινή συγκέντρωση εκτός από την προσευχή γίνονται και όλες οι ανακοινώσεις που τον αφορούν. Σε περίπτωση που ο μαθητής έχει καθυστερήσει για κάποιο επιβεβλημένο λόγο, προσέρχεται στο γραφείο του Διευθυντή ή Υποδιευθυντή και μόνο με έγγραφη άδειά τους μπορεί να εισέλθει στην αίθουσα.
  3. Οι απουσιολόγοι φροντίζουν όχι μόνο να παίρνουν, να γράφουν και να επιστρέφουν τα απουσιολόγια με υπογραφή δική τους, αλλά ελέγχουν και μήπως κάποιος μαθητής τα αλλοιώσει και - αν συμβεί κάτι τέτοιο - ενημερώνουν αμέσως τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος. Επίσης γράφουν στο απουσιολόγιο, στην αρχή της εβδομάδας, τα ονόματα των επιμελητών.
  4. Οι μαθητές απολαμβάνουν δικαιώματα, αλλά ταυτόχρονα φροντίζουν να τηρούν τις υποχρεώσεις τους.

Δικαιώματα

• Οι μαθητές εκπροσωπούνται μέσω των μαθητικών συμβουλίων (5/μελές-15/μελές). Οι εκλογές για την ανάδειξη των συμβουλίων λίγο μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς.
  • Μέσω των συμβουλίων μπορούν να θέσουν οποιοδήποτε θέμα αφορά τη λειτουργία του σχολείου.
  • Όλοι οι μαθητές έχουν ισότιμη αντιμετώπιση από τους καθηγητές και τη διεύθυνση του σχολείου.
  • Το γραφείο του διευθυντή και των υποδιευθυντών είναι ανοικτό για κάθε σοβαρό θέμα που απασχολεί τον κάθε μαθητή.
  • Από κοινού με τους καθηγητές και το Διευθυντή του Σχολείου προγραμματίζουν τους 5 περιπάτους που δικαιούνται και 1 ημερήσια εκδρομή.
  • Οι συμμετέχοντες σε καινοτόμα προγράμματα (εφόσον πραγματοποιηθούν κατά το τρέχον σχολικό έτος) δικαιούνται επιπλέον εκπαιδευτικών επισκέψεων.
  • Όλοι οι μαθητές δικαιούνται το σεβασμό της προσωπικότητάς τους από τους συμμαθητές τους, αλλά και από τους διδάσκοντες και τη διεύθυνση του σχολείου.

Υποχρεώσεις

• Δε φέρνουν αναψυκτικά ή φαγητά στις αίθουσες.
  • Δε φέρνουν μπάλες από το σπίτι τους και δεν παίζουν στο προαύλιο παρά μόνο με μπάλες του Σχολείου την ώρα της γυμναστικής και με την επιτήρηση του καθηγητή τους.
  • Δε φέρνουν στο Σχολείο κινητά τηλέφωνα, αλλά, σε εξαιρετικές περιπτώσεις που το έχουν μαζί τους, είναι απενεργοποιημένο. Σε περίπτωση που συλληφθεί μαθητής να έχει ανοικτό το τηλέφωνό του στη διάρκεια του μαθήματος, αφενός μεν τιμωρείται, αφετέρου δε το τηλέφωνο παραδίδεται από τον καθηγητή στο Διευθυντή του σχολείου και επιστρέφεται στο γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή και σε κανέναν άλλο. Αν το φαινόμενο επαναληφθεί το τηλέφωνο επιστέφεται στο γονέα στο τέλος του έτους.
  • Όταν για οποιοδήποτε λόγο αποβάλλονται από την τάξη, πηγαίνουν στο Γραφείο του Διευθυντή.
  • Δεν επιτρέπεται η απομάκρυνση από το προαύλιο του Σχολείου χωρίς την άδεια του Διευθυντή ή των υποδιευθυντών.
  • Δεν επιτρέπεται κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου η επαφή τους με εξωσχολικούς για οποιοδήποτε λόγο.
  • Δεν επιτρέπεται να φέρνουν μαζί τους και να χρησιμοποιούν τράπουλες ή οποιονδήποτε άλλο τυχερό παιγνίδι. Ο σύλλογος των καθηγητών θα είναι αυστηρός σε τέτοιου είδους φαινόμενα.
  • Το κάπνισμα στο χώρο του σχολείου δεν επιτρέπεται.
  • Πριν αποχωρήσουν από το Σχολείο ενημερώνονται από τον πίνακα ανακοινώσεων για θέματα που τους αφορούν.
  • Για όσους συμμετέχουν σε σχολικούς αγώνες δεν θα υπάρχουν προπονήσεις εντός σχολικού ωραρίου
  • Για τυχόν φθορές, που θα προξενούν στο σχολείο, θα επιβαρύνονται οικονομικά οι γονείς τους.

Πύργος, 1η Οκτωβρίου 2012