• Προγράμματα
  • Πολιτιστικά

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ 1ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Οι μαθητές-τριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου παρουσίασαν τη Κυριακή, 22 Νοεμβρίου  2020 σε διαδικτυακή πανελλήνια σύνδεση, τις περσινές εργασίες τους πάνω στην: <<Καθαρή Ενέργεια στη μάχη για την κλιματική αλλαγή>>.

ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

Το σχολείο συμμετείχε στον Πανελλήνιο διαγωνισμό που διοργάνωσε το σχ. έτος 2019-20 η Πανελλήνια Ένωση Φυσικών (ΕΕΦ), με τρία προγράμματα:

Διαβάστε Περισσότερα

Αδελφοποίηση με το Ενιαίο Γυμνάσιο-Λύκειο Φρανκφούρτης

Ξεκινήσαμε με μεγάλη χαρά την οργάνωση του προγράμματος μας με τίτλο «Αρώματα, χρώματα και μουσικές από την Ηλεία».
Κύριο θέμα του προγράμματος είναι η αδελφοποίηση του σχολείου μας με το Ενιαίο Γυμνάσιο-Λύκειο Φρανκφούρτης. Ο κεντρικός άξονας είναι το μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας. Αυτός ο άξονας πλαισιώθηκε από θέματα όπως γεύσεις από την Ηλεία (τοπικά προϊόντα), φωτογραφίες, βίντεο και Power point από τον τόπο μας καθώς μουσική και χοροί.