Σύνδεση με Φολέγανδρο για εξωγήινους

fole1

Την Τετάρτη, 8/2/2023 μαθητές-τριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου οι οποίοι συμμετέχουν στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος: " Η Αστρονομία στη ζωή μας", είχαν την ευτυχή συγκυρία να παρακολουθήσουν διαδικτυακά την ομιλία της διάσημης αστροφυσικού κ. Θωμαή Χατζηχρήστου, τέως ερευνήτριας στη NASA και καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο YALE.

Το σχολείο μας συμμετείχε σε αυτή τη δράση ύστερα από την ευγενική πρόσκληση του κ. Μιχάλη Πετρόπουλου , καθηγητή φυσικής στο Γυμνάσιο με Λ.Τ. της νήσου Φολεγάνδρου και μέλους του ΚΕΔΙΒΙΜ ΕΑΠ, συνεργάτη του κ. Άγγελου Λαμπρόπουλου, Υποδιευθυντή του σχολείου μας. Ο κ. Λαμπρόπουλος είναι και ο συντονιστής του προγράμματος, με την αμέριστη συμπαράσταση του Διευθυντή κ. Γ. Κομιώτη.
Την πρωτοβουλία για αυτή τη δράση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον ανέλαβαν οι κ. Νάντια Νικολοπούλου, συνάδελφος του κ. Πετρόπουλου σε παρελθόντα έτη και η κ. Μαρία Φωτιάδη, οι οποίες συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα, οργανώνοντας μέσω τηλεφωνικών επαφών και τηλεσυναντήσεων τη διαδικτυακή συνάντηση των δυο σχολείων.
Η καθηγήτρια κ. Χατζηχρήστου στη συνάντησή μας με θέμα: " Η ύπαρξη εξωγήινης ζωής", διατύπωσε ορισμένες θέσεις και πληροφορίες και οι μαθητές-τριες υπέβαλαν ερωτήσεις, διατύπωσαν απορίες, δημιουργώντας ένα διαλεκτικό υγιές κλίμα, βασισμένο στην ενθάρρυνση και στη γόνιμη ανταλλαγή απόψεων, έχοντας ως αρωγό το μεστό και παραγωγικό λόγο της ομιλήτριας.
Οπωσδήποτε δεν ήταν μόνο μια απλή διαδικτυακή συνάντηση στη διάρκεια εκπόνησης ενός σχολικού προγράμματος, αφού οι μαθητές-τριες και των δυο σχολείων αντιμετώπισαν με διάθεση φιλίας, συνεργασίας και ομαδικότητας την πρώτη τους γνωριμία, έστω και διαδικτυακά.
Συνάμα επετεύχθη και ένας άλλος στόχος, αυτός της διεπιστημονικής συνεργασίας εκπαιδευτικών των σχολείων και για αυτούς του λόγους ο Διευθυντής και οι καθηγητές που συμμετείχαν ευχαρίστησαν θερμά την κ. Χατζηχρήστου και τον κ. Πετρόπουλο, για αυτήν την τόσο εποικοδομητική συνάντηση, η οποία έληξε με αμοιβαίες υποσχέσεις για μελλοντική περαιτέρω συνεργασία.

fole2

fole3

Δείτε το άρθρο στον τοπικό τύπο  εδω   .