• Δράσεις
  • Άλλες Δράσεις

Επίσκεψη στελεχών ΚΕΣΥΠ & Διαγωνισμός Τεχνολογίας στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου

Οι μαθητές-τριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου είχαν την ευκαιρία, κατόπιν προσκλήσεως του Δντη κ. Γ. Κομιώτη, να ενημερωθούν για τους σκοπούς του ΚΕΣΥΠ από τα στελέχη του, τον τρόπο λειτουργίας του και τις δυνατότητες παροχής Συμβουλευτικής στήριξης και Πληροφόρησης που διαθέτει στο κοινό-μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Ειδικότερα την Τετάρτη 30 Μαΐου, οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Ηλείας κ. Α. Μαρίτσας και Ε. Ζαχαροπούλου επισκέφθηκαν το σχολείο και αναφέρθηκαν στην εγκυρότητα των εκπαιδευτικών και επαγγελματικών πληροφοριών και στην λήψη αποφάσεων για το μέλλον των μαθητών-τριών.

Μεταξύ των άλλων ο κ. Α. Μαρίτσας δήλωσε:

"Θέλουμε την ανάπτυξη της αυτογνωσίας και του αυτο-συναισθήματος των μαθητών, ώστε να καλλιεργηθούν οι δεξιότητες αυτοπληροφόρησης και λήψης αποφάσεων, καθώς και των πολύ σημαντικών για την εποχή μας επικοινωνιακών και κοινωνικών δεξιοτήτων, που συμβάλουν στην ωρίμανση της προσωπικότητας των μαθητών".

Η κ. Ε. Ζαχαροπούλου ανέφερε στους μαθητές στοιχεία για την κοινωνία της πληροφορίας και τις δύσκολες οικονομικές παραμέτρους της σημερινής αγοράς εργασίας. Επίσης τους ενημέρωσε για την χρήση και την συμβολή των νέων τεχνολογιών στην πληροφόρηση.

Ολοκληρώνοντας τα στελέχη του ΚΕΣΥΠ Ηλείας τόνισαν ότι: Οι στόχοι που μπαίνουν σήμερα είναι:

• Εξασφάλιση στον καθένα της εύκολης πρόσβασης σε καλής ποιότητας Πληροφορίες, οι οποίες πρέπει να είναι έγκαιρες και έγκυρες.
  • Παροχή Πληροφοριών σχετικά με τις δυνατότητες σπουδών στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
  • Δια βίου κατάρτιση-εκπαίδευση.

Ο Δντης του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης ευχαρίστησε τους Υπευθύνους ΣΕΠ για την ενημέρωσή τους και τους συνεχάρη για τον άρτιο και εποπτικό τρόπο παρουσίασης των δράσεών τους, επικαλούμενος και την παλιά του ιδιότητα ως Συμβούλου ΣΕΠ, επί σειράν ετών.

Στη συνέχεια ακολούθησε βράβευση έργων και κατασκευών μαθητών-τριών στο μάθημα της Τεχνολογίας. Βραβεύτηκαν έργα καλαισθησίας, πρωτοτυπίας και κατασκευαστικής τεχνικής.

Δημοσιεύσεις του τύπου: