Συνάντηση Υπευθύνου ΕΚΦΕ με Φυσικούς

Την Παρασκευή 19/4/2019 πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών του 2ου Γυμνασίου Πύργου, κλάδου ΠΕ04 (Φυσικών), κ. Αθανασοπούλου Σταματίνας, Ανδρουτσοπούλου Παρασκευής, Λαμπρόπουλου Άγγελου, Μανδηλαρά Μαρίας και Πούλου Κωνσταντίνου με τον Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Ηλείας κ. Ηλία Καλογήρου και τον συνεργάτη του κ. Στέλιο Γιαννακέα.

Ο κ. Καλογήρου παρουσίασε στους εκπαιδευτικούς το Μηχανικό ανάλογο ηλεκτρικού ρεύματος, κατασκευή που ετοιμάστηκε για το 2ο Γυμνάσιο. Είχε προηγηθεί παιδαγωγική πρόταση του σχολείου την οποία υλοποίησε το ΕΚΦΕ Ηλείας και η συσκευή πλέον θα παραμείνει προς χρήση των μαθητών του σχολείου. Ακολούθησε επίδειξη πειραμάτων στον ηλεκτρισμό και διαδραστκή εμπλοκή των συμμετεχόντων καθηγητών.