Ουράνιο τόξο στο σχολείο μας

Το 2ο Γυμνάσιο Πύργου δια της κ. Μ. Μανδηλαρά, καθηγήτριας Φυσικών επιστημών, κάλεσε τον Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Ηλείας κ. Ηλία Καλογήρου, να παρουσιάσει το πείραμα του ουράνιου τόξου με τίτλο : «Αιχμαλωτίζοντας το νου και την καρδιά κατά τη διδασκαλία του ουράνιου τόξου», στους μαθητές-τριες της Γ’ Γυμνασίου, στα πλαίσια του κεφαλαίου της Οπτικής, στο μάθημα της Φυσικής.

Σύμφωνα με έναν ευρωπαϊκό μύθο (παράδοση): "στη βάση του ουράνιου τόξου ένα τσουκάλι γεμάτο χρυσάφι περιμένει όποιον καταφέρει να φτάσει εκεί ", πράγμα φυσικά αδύνατο καθώς το ουράνιο τόξο μετακινείται εάν προσπαθήσουμε να το πλησιάσουμε.

Για το πείραμα αυτό ο κ. Καλογήρου είχε αποσπάσει το 1ο Βραβείο στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό, τον Απρίλιο του 2011 στην Κοπεγχάγη. Οι μαθητές-τριες παρακολούθησαν επί δίωρο ανά τμήμα την επίδειξη των πειραματικών διατάξεων του κ. Καλογήρου, ο οποίος με την βιωματική συμμετοχή τους παρουσίασε το ουράνιο τόξο με τρόπο διαδραστικό, εποπτικά παιδαγωγικό και μαθησιακά ελκυστικό.

Την παρουσίαση παρακολούθησαν και καθηγητές όλων των ειδικοτήτων που είχαν ευχέρεια από τα διδακτικά τους καθήκοντα, με επικεφαλής τον Δντη κ. Γ. Κομιώτη, ο οποίος και συνεχάρη τον κ. Καλογήρου για την υπέροχη παρουσίασή του.

Δημοσιεύσεις του τύπου: