Ενημέρωση Γ΄ Γυμνασίου για τα ΕΠΑΛ και ΓΕΛ

Το 2ο Γυμνάσιο Πύργου επισκέφθηκαν σήμερα Πέμπτη 26-4-018, κλιμάκια από τα ΕΠΑΛ του Πύργου και του ΚΕΣΥΠ Ηλείας. Σκοπός τους ήταν να ενημερώσουν, κατόπιν εντολής του Υπουργείου Παιδείας, τους μαθητές-τριες της Γ΄ τάξης για τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές διεξόδους των ΕΠΑΛ και ΓΕΛ.

Ειδικότερα από την πλευρά των ΕΠΑΛ την ενημέρωση πραγματοποίησαν οι κ. Καραγιάννης Θεόδωρος του 2ου ΕΠΑΛ Πύργου και Καπρούλιας Δημήτριος του 1ου ΕΠΑΣ Πύργου, οι οποίοι ήσαν παιδαγωγικά αναλυτικοί και επιστημονικά επαρκείς.

Ακολούθως έγινε ενημέρωση για τα ΓΕΛ, μέσω εξαιρετικής εμπλουτισμένης εισήγησης, από τους Υπευθύνους ΣΕΠ της Δ/νσης Δευτ/θμιας Εκπ/σης κ. Αντώνη Μαρίτσα και Ευφροσύνη Ζαχαροπούλου, οι οποίοι είναι και Σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού στο ΚΕΣΥΠ Ηλείας.

Οι μαθητές-τριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και ησυχία τις ενημερώσεις, άλλωστε σε λίγο καιρό θα κληθούν να επιλέξουν τύπο Λυκείου, για να συνεχίσουν τις σπουδές τους. Έθεσαν σωρεία ερωτήσεων και αποριών, στις οποίες απάντησαν με πληρότητα και σαφήνεια οι παραπάνω εισηγητές.

Ο Δντης κ. Γεώργιος Κομιώτης συνεχάρη τους μαθητές –τριες για την προσοχή τους και τις εποικοδομητικές ερωτήσεις τους και ευχαρίστησε παράλληλα και τους εισηγητές για τον κόπο στον οποίο υπεβλήθησαν αλλά και τον τρόπο παρουσίασης των θεμάτων τους. Τόνισε επίσης στους μαθητές-τριες και με την ιδιότητά του ως πρώην Συμβούλου ΣΕΠ επί σειρά ετών, πως μαζί με τους σημαντικούς άλλους (τους γονείς τους) και σύμφωνα με τα όσα τους είπε προηγουμένως για το ίδιο θέμα ο κ. Μαρίτσας, θα πρέπει να κάνουν τις κατάλληλες και χρήσιμες για εκείνους εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

Σχόλια του τύπου: