Δράσεις για τη διαχείριση εκτάκτων κινδύνων

Την Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018 υλοποιηθήκαν στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου δράσεις για τη διαχείριση εκτάκτων κινδύνων (σεισμικού κινδύνου- πυρκαγιάς-εγκλωβισμών).

Η μείωση των επιπτώσεων των σεισμών μπορεί να επιτευχθεί όταν τα άτομα έχουν ενημερωθεί σχετικά με τα μέτρα αντισεισμικής προστασίας που πρέπει να λάβουν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από έναν σεισμό. Σε αυτό το πλαίσιο, το σχολείο πραγματοποίησε τη δεύτερη άσκηση σεισμικού κινδύνου, ώστε το σχολικό προσωπικό και οι μαθητές να αναπτύξουν αντισεισμική συνείδηση και συμπεριφορά. Αρχικά, οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για τους ρόλους και της αρμοδιότητες τους, έπειτα τέθηκε σε εφαρμογή το Σχέδιο Έκτακτης Ανάγκης του Σχολείου.

Μετά την άσκηση σεισμικού κινδύνου στο σχολικό συγκρότημα, ακολούθησε από κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πύργου και με κατάλληλο όχημα ενημέρωση της σχολικής κοινότητας. Πιο συγκεκριμένα, ο επιπυραγός κ. Νικόλαος Σμαρνάκης, ο αρχιπυροσβέστης κ. Χρήστος Λυμπερόπουλος και ο πυροσβέστης κ. Κωστόπουλος Γεώργιος έδειξαν ασκήσεις διάσωσης και απεγκλωβισμού ενώ στους εκπαιδευτικούς έδωσαν στη συνέχεια οδηγίες για τη χρήση των πυροσβεστήρων.

Σχόλια του τύπου: