Συνάντηση ήχου και αρμονίας

Σήμερα Τρίτη 6/3/2018 πραγματοποιήθηκε, σε αίθουσα με διαδραστικό πίνακα του 2ου Γυμνασίου Πύργου, επιμορφωτική συνάντηση διδασκόντων στις Φυσικές Επιστήμες και στη Μουσική, σύμφωνα με κοινή απόφαση των Σχ. Συμβούλων Μουσικής κ. Κωστούλας Σακκά-Κυρίτση και Φυσικών Επιστημών κ. Ανδρέα Νιώτη και σχετική έγκριση της Περιφερειακής Εκπαίδευσης Δυτ. Ελλάδος.

Στην αρχή της εκδήλωσης οι Σχ. Σύμβουλοι ευχαρίστησαν τον Δντη του σχολείου Γ. Κομιώτη που τους φιλοξένησε, καθώς και τους συναδέλφους και των δύο ειδικοτήτων που παρέστησαν.

Ειδικότερα η συνάντηση είχε ως στόχο, μέσα από τις ενότητες: «Ήχος» και: «Υποκειμενικά χαρακτηριστικά του ήχου» της Γ΄ Γυμνασίου και από τη συνεργασία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν τη Μουσική και τη Φυσική, να κατανοηθεί θεωρητικά και βιωματικά:

1. Πώς η Επιστήμη και η Τέχνη συμπράττουν στις υψηλότερες σφαίρες δημιουργίας του ανθρώπινου πνεύματος, μέσα από κατανοητά και ακουστικά παραδείγματα.

2. Να δοθεί αργότερα η ευκαιρία στους μαθητές-τριες τους, με την δική τους καθοδήγηση, να φτιάξουν μικρά έργα τέχνης (μουσικά δείγματα, μουσικά όργανα, αφίσες κ.λπ.), ή μικρές πολυμεσικές παρουσιάσεις, με τις οποίες θα αναδεικνύουν αυτή τη θαυμαστή ζεύξη του φυσικού και του καλλιτεχνικού κόσμου.

Η επιμόρφωση είχε ακόμη σαν αντικείμενο να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί των Γυμνασίων και οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί για την σύσταση δικτύου ενημέρωσης και συνεργασίας, που θα έχει τη στήριξη και την καθοδήγηση των αρμόδιων Σχολικών Συμβούλων, του Υπεύθυνου ΕΚΦΕ κ. Ηλία Καλογήρου, καθώς και του Μουσείου Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ακολουθούν φωτογραφίες :

Σχόλια του τύπου: