Θεματική Εβδομάδα 2018

Υλοποιήθηκε και φέτος στο σχολείο μας η Θεματική Εβδομάδα.

Ο θεσμός αυτός αποσκοπεί στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μελών της σχολικής κοινότητας σε ζητήματα που άπτονται της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη.

Κατά τη διάρκεια των δράσεων για τη Θεματική Εβδομάδα, στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου υλοποιήθηκαν δραστηριότητες ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στους μαθητές για τις ενότητες: "Σώμα και Ταυτότητα" (Διατροφή και Ποιότητα Ζωής, Πρόληψη Εθισμού και Εξαρτήσεων, Έμφυλες Ταυτότητες) και την Κυκλοφοριακή Αγωγή-Οδική Ασφάλεια.

Στο πλαίσιο αυτό, και στη δράση: «Έμφυλες Ταυτότητες» στις 9 Φεβρουαρίου, ενημέρωσαν τους μαθητές του σχολείου μας ο Υπολοχαγός Στρατικόπουλος Ιωάννης, ο Επιλοχίας Δάγκας Χαράλαμπος και η Λοχίας Γιαννοπούλου Ιωάννα από τη Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ., για το στρατιωτικό επάγγελμα και την επαγγελματική προοπτική του καθώς και για την αποδόμηση στερεοτύπων αναφορικά με τη συμμετοχή του γυναικείου φύλου στα στρατιωτικά επαγγέλματα.

Στη συνέχεια, η κα Πανέτα Κωνσταντίνα – Κωνσταντακοπούλου, Συντονίστρια Διευθύντρια του σταθμού αιμοδοσίας της Νοσηλευτικής Μονάδας Πύργου του Γενικού Νοσοκομείου Ηλείας, ενημέρωσε τους μαθητές για την εθελοντική αιμοδοσία και την αναγκαιότητά της στη ζωή του ανθρώπου. Οι μαθητές υπέβαλαν πολλές ερωτήσεις και οι προσκεκλημένοι του σχολείου απήντησαν με σαφήνεια και γλαφυρότητα.

Ακολουθούν φωτογραφίες: