Το ΚΕΔΔΥ στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου

Επισκέφθηκε σήμερα, 14-2-2018, το 2ο Γυμνάσιο η εκπρόσωπος του ΚΕΔΔΥ Π.Ε. Ηλείας κα Θεοδώρα Μπαχούρου, για μία επιμορφωτική συνάντηση με τον σύλλογο διδασκόντων, με θέμα: «Μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και τρόπος αξιολόγησής τους».

Την καλωσόρισε ο Δντης Γ. Κομιώτης, ο οποίος μετέφερε και τις ευχές της ασθενούσης Σχ. Συμβούλου Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Σ. Ζαχαροπούλου. Στο πλαίσιο της συζήτησης τέθηκαν θέματα παιδαγωγικά, αξιολόγησης, ψυχολογικής υποστήριξης αλλά και διδακτικού ενδιαφέροντος για τα τμήματα ένταξης του σχολείου. Τονίστηκε, από διδάσκοντες, η αναγκαιότητα μελλοντικής ύπαρξης ειδικής τάξης σε σχολεία.

Η κα Μπαχούρου ενημέρωσε ότι με τη νέα δομή, του ΚΕΣΥ, που θα δημιουργηθεί σε λίγο χρόνο και θα εξυπηρετεί την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε επίπεδο περιφερειακής ενότητας, με διεπιστημονική σύνθεση, θα αναπροσαρμοστεί το πλαίσιο λειτουργίας των τάξεων αυτών.

Οι διδάσκοντες του σχολείου ευχήθηκαν, με τη βοήθεια των αρμοδίων φορέων και την ενεργό συμπαράσταση των γονέων, να ενισχυθεί η καλύτερη λειτουργία των τμημάτων ένταξης και να μεγιστοποιηθεί το όφελος των εξυπηρετούμενων μαθητών.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

Σχόλια του τύπου: