Συμμετοχή στο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας

krest2

Στο πλαίσιο του 15ου Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργικής Έκφρασης που πραγματοποιήθηκε στο χώρο της Γιορτής Σταφίδας Κρεστένων, στις 28 Απριλίου 2023, συμμετείχε το 2ο Γυμνάσιο Πύργου.

Ειδικότερα συμμετείχε στη θεματική των Παραδοσιακών Χορών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Φωτεινή Δανελιάν Φυσικής Αγωγής και με το μάθημα της Τεχνολογίας, με κατασκευές των μαθητών-τριών με υπεύθυνη την καθηγήτρια κ. Κωνσταντίνου Αριστέα.

Ήταν μια γιορτή με πολυθεματικό χαρακτήρα (χοροί, τραγούδια, κατασκευές των μαθητών, κ.α. ) η οποία πρόβαλε την ομαδικότητα και την συνεργασία των μαθητών και εκπαιδευτικών, όπως επίσης τη δημιουργικότητα και την εξωστρέφεια του σχολείου προς την κοινωνία.

Πραγματοποιήθηκαν δράσεις που έφεραν τους μαθητές-τριες κοντά, καθώς καλλιέργησαν την αυτενέργεια και την πρωτοβουλία τους. Χρήσιμες δεξιότητες στο κοινωνικό «γίγνεσθαι» αλλά και στην δική τους ανάπτυξη ποικίλλων τρόπων έκφρασης και προσωπικής βελτίωσης, μέσω της προετοιμασίας και της προσπάθειας που κατέβαλλαν.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

krest1