Συμμετοχή μαθητών του σχολείου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου «Αριστοτέλης»

IMG_7619 β.pngΤην Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 εικοσιτέσσερις (24) μαθητές του σχολείου, 6 μαθητές από την Α’ τάξη, 9 μαθητές από τη Β’ τάξη και 9 μαθητές από τη Γ’ τάξη συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου «Αριστοτέλης» για 2 ώρες από 12:00 μ.μ. έως 14:00μ.μ.

Τον διαγωνισμό διοργάνωσαν από κοινού το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ) για την ενίσχυση της γνώσης και της κατανόησης της Φυσικής από τους/τις μαθητές/τριες. Η εξεταστέα ύλη για την κάθε τάξη του Γυμνασίου ήταν η διδακτέα ύλη της κάθε τάξης, η οποία – κατά προσέγγιση – προβλέπεται με βάση τα Προγράμματα Σπουδών. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός για τον διαγωνισμό ήταν η κ. Παναγιώτα Σπυροπούλου, Φυσικός.

IMG_7615β.JPG

IMG_7616β.png