Το σχολείο μας.

Μαθητές από τη Lyon της Γαλλίας στο Λάτσειο Δημοτικό Μέγαρο

Την Τετάρτη 10 Απρίλη, επισκέφθηκαν το Λάτσειο Δημοτικό Μέγαρο 32 μαθητές με τους καθηγητές τους από σχολείο της πόλης Lyon της Γαλλίας (College Saint – Thome d’ Aquin- veritas)στα πλαίσια του προγράμματος ανταλλαγής μαθητών (Erasmus).

Οι μαθητές με τους εκπαιδευτικούς τους κα. Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου Frank, κα. Sophie Rossignol και Natasha Peshre, συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή του 2ου Γυμνασίου Πύργου κ. Γεώργιο Κομιώτη, συνάντησαν αρχικά τον Δήμαρχο Πύργου κ. Γαβριήλ Λιατσή, ο οποίος καλωσόρισε τους μαθητές στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου μιλώντας τους στη μητρική τους γλώσσα και τους περιέγραψε τα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης που θα μπορούσαν να επισκεφθούν. Στη συνέχεια οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις συνεδριάσεις που πραγματοποιούνται εκεί και είδαν τα πορτραίτα των Δημάρχων του Πύργου που κοσμούν την αίθουσα. Αμέσως μετά ξεναγήθηκαν από υπάλληλο του Δήμου στην αίθουσα Λαογραφικών Στοιχείων του Δήμου. Τέλος δόθηκαν στους μαθητές αναμνηστικά δώρα από το Δήμαρχο και φωτογραφήθηκαν μαζί του.