Το σχολείο μας.

ΔΕΣΜΟΙ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΥΡΓΟΥ

Την Δευτέρα 8 Απριλίου το απόγευμα έρχονται στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου 32 γάλλοι μαθητές με τους 3 συνοδούς καθηγητές τους, από το Γαλλικό σχολείο Saint-Thomas d’Aquin-Veritas της Lyon, στο πλαίσιο της Αδελφοποίησης των 2 σχολείων.

Οι γάλλοι μαθητές θα φιλοξενηθούν από τους έλληνες μαθητές και θα απολαύσουν την ελληνική φιλοξενία, θα επισκεφθούν το σχολείο μας για να γνωρίσουν την σχολική ζωή και θα περιηγηθούν στην περιοχή μας. Την Τρίτη το πρωί θα γίνει η επίσημη υποδοχή τους στο σχολείο μας, θα μπουν στη συνέχεια σε τάξεις μαζί με τους έλληνες συμμαθητές τους που τους φιλοξενούν, θα επισκεφθούν την Αρχαία Ολυμπία, τον αρχαιολογικό χώρο και το Αρχαιολογικό Μουσείο με τα πλούσια εκθέματά του. Την Τετάρτη το πρωϊ θα μπουν στις τάξεις με τους έλληνες συμμαθητές και στη συνέχεια θα επισκεφθούν το Δημαρχείο του Πύργου, όπου θα τους υποδεχθεί ο Δήμαρχος της πόλης προσωπικά. Στην συνέχεια, θα επισκεφτούν το Λαογραφικό Μουσείο του Δημαρχείου και μετά το Αρχαιολογικό Μουσείο του Πύργου, πριν αναχωρήσουν για το Κατάκολο. Την Πέμπτη το πρωί θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παρουσίαση της πόλης μας από τους έλληνες συμμαθητές της τρίτης τάξης, καθώς και όμορφα τραγούδια από την χορωδία του σχολείου μας, που επιμελείται η καθηγήτρια μουσικής του σχολείου κ. Κωστούλα Σακκά-Κυρίτση. Με τους χορούς που θα παρουσιάσουν οι μαθητές μας, υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας φυσικής αγωγής κ. Χαράς Παπαδοπούλου, θα κλείσει η σύντομη αλλά γόνιμη επίσκεψη των γάλλων μαθητών στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου, με την υπόσχεση να ανταποδώσουμε την επίσκεψη τον επόμενο χρόνο. Τον συντονισμό και την οργάνωση της επισκέψεως, από ελληνικής πλευράς, έχει αναλάβει η κ. Αικατερίνη Ζούνη, καθηγήτρια Γαλλικής φιλολογίας του 2ου Γυμνασίου.