• Εκδηλώσεις
  • Θέατρο

«Ζητείται Ψεύτης»: Εξαιρετική παράσταση από τη Θεατρική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου Πύργου

Η θεατρική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Πύργου ανέβασε την Παρασκευή 17 και το Σάββατο 18 Μαΐου, το έργο του Δημήτρη Ψαθά: «Ζητείται ψεύτης», στο θέατρο «Απόλλων». Η κορυφαία πολιτική σάτιρα αναφέρεται στις πελατειακές σχέσεις των πολιτικών με τους ψηφοφόρους τους

και έχει μεταφραστεί και παιχτεί στις περισσότερες χώρες του κόσμου, αποσπώντας τις καλύτερες κριτικές. Διαχρονικό το έργο του Δημήτρη Ψαθά, διαθέτει δύναμη και παγκοσμιότητα. Αντέχει παντού και πάντα.

Οι μαθητές-τριές του σχολείου και η καθηγήτριά τους κ. Φ. Δανιελιάν, μαζί με την κ. Ε. Μυλωνά απεφάσισαν φέτος, μετά την περσινή θεατρική επιτυχία με τον: «Χορεύοντας με τον μικρό Πρίγκιπα», ν’ ανεβάσουν αυτό το συγκυριακά στις μέρες μας, διαχρονικό έργο. Δούλεψαν σκληρά, με υποτυπώδη υλικά μέσα, αλλά με κέφι, ζωντάνια και αποφασιστικότητα.

Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης, στην προσφώνησή του, μεταξύ των άλλων ευχαρίστησε εκ μέρους των Διδασκόντων και ευρύτερα της σχολικής κοινότητας για τον κόπο τους, τους μαθητές-τριές μας, τους συντελεστές, τους γονείς τους, τον μουσικό, Δντη του Ειδ. Γυμνασίου κ. Φ. Παπαθεοδώρου και την θεατρική δασκάλα τους κ. Δανιελιάν, η οποία καθημερινά αναλίσκεται σε έργα πολιτισμού και αθλητισμού.

Η παράσταση κατά γενική ομολογία ήταν απολαυστική, ξεκαρδιστική, με πολλαπλά μηνύματα και με υπέροχες ερμηνείες από όλους τους ηθοποιούς-μαθητές-τριες. Πολλοί ζήτησαν οι παραστάσεις να επαναληφθούν μετά τις εξετάσεις των μαθητών-τριών.

Πριν την έναρξη του θεατρικού, η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Ηλείας κ. Τίτα Τερζή, απένειμε βραβεία και επαίνους στο 2ο Γυμνάσιο για το περσινό θεατρικό: <<Χορεύοντας με το μικρό Πρίγκηπα>>, καθώς και για την προηγούμενη χρονιά, 2017. Το θέατρο μόλις και μετά βίας χώρεσε τον κόσμο και τις δύο μέρες. Μεταξύ των άλλων παρέστησαν: Ο Θεοφ. Επίσκοπος Ωλένης κ. κ. Αθανάσιος, ο Προϊστάμενος Εκ/κών Θεμάτων της Δ.Δ.Ε. κ. Ν. Αγγελόπουλος, ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου Πύργου κ. Ν. Λαϊόπουλος, πολλοί Δντες Σχ. Μονάδων, καθηγητές και γονείς των μαθητών-τριών.

Σχόλια του τύπου: