Τιμητική εκδήλωση για αφυπηρέτηση εκπαιδευτικού

afyp3

O Σύλλογος των καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Πύργου αποχαιρέτησε χθες 29 Ιουνίου με πολλή συγκίνηση την συνάδελφο κ.: Γεωργία Ξενογιαννοπούλου, Κοινωνιολόγο, η οποία αφυπηρετεί κλείνοντας έναν κύκλο πολυετούς προσφοράς στο δημόσιο ελληνικό σχολείο.

Δραστήρια και ακούραστη εργάστηκε με ευσυνειδησία, ήθος και ευγένεια, πάντα μετουσιώνοντας την εργασία σε χαρά και αγάπη για μαθητές και συναδέλφους. Σπουδαία παιδαγωγός, υπηρέτησε με συνέπεια και σεβασμό, σκορπίζοντας γύρω της πολιτισμό και φως, γιατί ξέρει καλά ότι το να είσαι δάσκαλος δεν είναι επάγγελμα ....είναι ζωή.

Θα μας λείψει το χαμόγελο, η δύναμη και η υπομονή της. Ευχόμαστε να κρατήσει την ψυχή της νέα και να έχει υγεία!

Ως γλυκιά ανάμνηση της μέρας αυτής, ο Σύλλογος των Διδασκόντων (ΣΔ) οργάνωσε μια λιτή τελετή. Μετά από σύντομη προσφώνηση επέδωσε ο Σ.Δ. δια του Δντη κ. Γ. Κομιώτη, και των Υποδιευθυντών κ Α. Λαμπρόπουλου και Δ. Ηλιοπούλου στην απερχόμενη συνάδελφο ανθοδέσμη και πάπυρο με τις υπογραφές των καθηγητών του Σχολείου, ως ελάχιστο δείγμα τιμής για την ευδόκιμη υπηρεσία και το έργο που επιτέλεσε στο Σχολείο μας.

Επίσης ο Σ.Δ. τίμησε τον απερχόμενο Υποδιευθυντή και νέο Διευθυντή του 1ου Γυμνασίου Πύργου κ. Άγγελο Λαμπρόπουλο και την απερχόμενη Υποδιευθύντρια κ. Δέσποινα Ηλιοπούλου, προσφέροντάς τους ανθοδέσμες και ευχαριστώντας τους για την πολύχρονη συνεργασία. Στο τέλος οι Υποδιευθυντές και ο Σ.Δ. ευχαρίστησαν και προσέφεραν στον απερχόμενο Διευθυντή κ. Γεώργιο Κομιώτη συμβολικά δώρα.

Επίσης χθες ο Σύλλογος Διδασκόντων, όπως έχει έθος τα τελευταία χρόνια, είχε μια αποχαιρετιστήρια για την απελθούσα σχολική χρονιά συνεστίαση, σε κεντρικό σημείο της πόλεως.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

afyp1