• Προγράμματα

Επίσκεψη Καθηγητών Erasmus+ στη ΔΔΕ Ηλείας και στο ΚΕ.ΣΥ.Π.

Καθηγητές από την Πολωνία, τη Σλοβακία, την Ιταλία και τη Βουλγαρία, οι οποίοι συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+, που συντονίζει το 2ο Γυμνάσιο Πύργου συνοδευόμενοι από το Δ/ντή του σχολείου κ. Γεώργιο Κομιώτη και την συντονίστρια καθηγήτρια κ. Παρασκευή Ανδρουτσοπούλου, επισκέφθηκαν τη Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας.

Τους καθηγητές καλωσόρισε ο Δ/ντής Δ/θμιας Εκπ/σης Ηλείας κ. Βασίλειος Δημητρέλλος, ο οποίος ενημερώθηκε για τους ειδικότερους στόχους και τη θεματολογία του προγράμματος και τους προσέφερε αναμνηστικά δώρα.

Στη συνέχεια οι καθηγητές επισκέφθηκαν το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.), όπου ενημερώθηκαν από τον Υπεύθυνο ΣΕΠ κ. Αντώνιο Μαρίτσα και τη συνεργάτιδα της δομής κ. Ευφροσύνη Ζαχαροπούλου για το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα. Ακολούθησε εκτενής συζήτηση για τα κοινά στοιχεία και τις διαφορές μεταξύ των αντίστοιχων εκπαιδευτικών συστημάτων, των χωρών του προγράμματος. Στο τέλος της ενημέρωσης αντάλλαξαν δώρα και αναμνηστικές φωτογραφίες.

Σχόλια του τύπου: