• Προγράμματα

Something old, something new, something borrowed, something blue

Το 2ο Γυμνάσιο Πύργου έχει τη χαρά να υλοποιήσει για πρώτη φορά με τη σύμπραξη πέντε ευρωπαϊκών χωρών ένα πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο:

«Something old, something new, something borrowed, something blue».

(Κάτι παλιό, κάτι καινούργιο, κάτι δανεικό, κάτι μπλε)erasmus plus4

Το project που καταθέσαμε ως συντονιστικό σχολείο, κέρδισε τις εντυπώσεις από το ΙΚΥ και την ΕΕ. Έτσι, το 2ο Γυμνάσιο αναλαμβάνει το σχεδιασμό, την οργάνωση και την υλοποίηση όλου του προγράμματος. Με κέντρο την πόλη μας πέντε ευρωπαϊκά σχολεία θα συνεργαστούν, με στόχο τη διάχυση όλων των αποτελεσμάτων σε τοπικό, εθνικό αλλά και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Με έμπνευση τον Έρασμο και φωτεινό φάρο την Ενωμένη Ευρώπη, όπως ο Ουμπέρτο Έκο ανέδειξε στο άρθρο του με τίτλο: «Πολιτισμός η μόνη μας ταυτότητα», αυτό το πρόγραμμα φιλοδοξεί να αναδείξει την κοινή πολιτισμική παράδοση των λαών της Ευρώπης.

Λόγω της οικονομικής κρίσης και της αβεβαιότητας για το μέλλον της Ευρώπης, είναι κοινή πεποίθηση ότι σήμερα, περισσότερο από ποτέ, υπάρχει μια πολιτική και ιστορική ανάγκη να εδραιωθούν οι αμοιβαίες σχέσεις και ένα μόνιμο κλίμα ειρήνης και συνεργασίας. Έτσι, είναι καιρός να κοιτάξουμε πίσω και να συνειδητοποιήσουμε τα κοινά χαρακτηριστικά και τις συγγένειες με τους γείτονες και τις παραδόσεις τους. Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να αποδείξουμε ότι όλες οι διαφορές μπορούν να γεφυρωθούν σε έναν κόσμο όπου υπάρχει σεβασμός στο παρελθόν." Δεν υπάρχει μέλλον χωρίς το παρελθόν."

Το πρόγραμμα αυτό στοχεύει να τονίσει, κοινά πολιτιστικά στοιχεία των ευρωπαϊκών χωρών. Ένα κοινό πολιτισμικό υπόβαθρο που καθορίζει την ύπαρξή μας σήμερα, την αντίληψή μας για τις κουλτούρες των άλλων ανθρώπων, καθώς και τη σχέση μας με αυτούς, τη φύση, το χώρο και το χρόνο.

Έτσι θα δοθεί η δυνατότητα στο μέλλον να είμαστε πιο ανοιχτοί στο διαφορετικό και να μην αισθανόμαστε τον άλλον σαν απειλή, αλλά ως μέσο εμπλουτισμού της προσωπικής μας εξέλιξης και ωρίμανσης. Οι έφηβοι που αγνοούν σήμερα την ταυτότητά τους, τείνουν να ψάχνουν για ψευδή πολιτισμικά στοιχεία μέσω του κόσμου της κατανάλωσης. Έτσι, ένα αυξανόμενο ποσοστό αυτών, εγκαταλείπουν το σχολείο νωρίς, προσπαθώντας να βρουν αλλού καθοδήγηση και υποστήριξη. Επιπλέον, λόγω της οικονομικής κρίσης, ένας μεγάλος αριθμός νέων μεταναστεύει σε ξένες χώρες για να ξαναρχίσει τη ζωή του εκεί.

Μέσα από αυτό το πρόγραμμα, οι μαθητές μας θα συνεργαστούν με μαθητές 4 άλλων ευρωπαϊκών χωρών, την Ιταλία, τη Σλοβακία, τη Βουλγαρία και την Πολωνία. Μέσω της συνεργασίας αυτής, θα γνωρίσουν άλλες κουλτούρες, με τη μελέτη των εθίμων, της λαϊκής ποίησης, των θρύλων, των λαϊκών τραγουδιών, των λαϊκών χορών και των παροιμιών. Θα νιώσουν το αίσθημα φιλίας και αλληλεγγύης για τους γείτονές τους, καθώς τελικά κατανοώντας τις διαφορές, θα ανακαλύψουν τα κοινά πολιτιστικά χαρακτηριστικά που μας ενώνουν, και θα αποκτήσουν ισχυρότερο αίσθημα ταυτότητας, ταυτόχρονα τοπικό αλλά και ευρωπαϊκό.

Επιπλέον, θα είναι πρόθυμοι να ταξιδέψουν, να συναντήσουν ανθρώπους που σκέπτονται διαφορετικά, έχουν διαφορετικό τρόπο ζωής, μιλούν ξένη γλώσσα και τελικά ανακαλύπτουν νέες ανθρώπινες συμπεριφορές. Ως εκ τούτου, θα συνειδητοποιήσουν την αναγκαιότητα εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας, καθώς μπορεί να είναι ένα σημαντικό εφόδιο γι 'αυτούς. Επίσης, θα συμμετέχουν σε δραστηριότητες και βιωματικές δράσεις, θα αναπτύξουν ικανότητες ΤΠΕ και την κρίση τους. Έτσι θα αναγνωρίσουν τη σημασία ενός σχολείου που τους δίνει σημαντικές δεξιότητες για τη μελλοντική τους ακαδημαϊκή και επαγγελματική καριέρα, καθώς και ευκαιρίες κοινωνικοποίησης και ομαλής ένταξής τους στην κοινωνία.

Η υπεύθυνη του προγράμματος:
Ανδρουτσοπούλου Παρασκευή

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: