• Εκδηλώσεις
  • Γιορτές

Εκδήλωση για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 1973

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου εκδήλωση για την επέτειο εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Στην αρχή η Διευθύντρια του σχολείου κ. Μαρία Μπαντούνα ανέγνωσε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Κυριάκου Πιερρακάκη και του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας κ. Ανδρέα Ζέρβα για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 1973, 50 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με ανάγνωση χρονικού από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου. Αρχικά, έγινε αναφορά στα διεθνή φοιτητικά κινήματα που ενέπνευσαν και τους Έλληνες φοιτητές να αντιδράσουν με την εξέγερσή τους στον χώρο του Πολυτεχνείου στο δικτατορικό καθεστώς που είχε επιβληθεί στη χώρα. Στη συνέχεια, παρουσιάστηκαν τα σημαντικότερα γεγονότα με οπτικοακουστικό υλικό και ακούστηκαν ποιήματα από τους μαθητές και τις μαθήτριες αφιερωμένα στους αγωνιζόμενους νέους, οι οποίοι δε σώπασαν, δε φοβήθηκαν, όρθωσαν το ανάστημά τους και αγωνίστηκαν για τη δημοκρατία, το δίκιο και την ελευθερία.

Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από τραγούδια που απέδωσε η χορωδία του σχολείου υπό τη διεύθυνση της κ. Κωνσταντίνας Σακκά- Κυρίτση.

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Αναστασία Ζώρα, φιλόλογος, κ. Νικολέττα Θεοδωροπούλου, φιλόλογος, κ. Κωνσταντίνα Σακκά- Κυρίτση, μουσικής και κ. Κωνσταντίνα Σωτηροπούλου, πληροφορικής.