• Εκδηλώσεις
  • Γιορτές

Εορταστική εκδήλωση για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου διοργάνωσαν εορταστική εκδήλωση στο σχολείο για να τιμήσουν την ημέρα της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, ημέρα μνήμης και εθνικής υπερηφάνειας.

Στην αρχή η Διευθύντρια του σχολείου κ. Μαρία Μπαντούνα ανέγνωσε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Κυριάκου Πιερρακάκη για την επέτειο του «ΟΧΙ». Ακολούθησε η ανάγνωση του Πρακτικού του Συλλόγου Διδασκόντων για τον ορισμό σημαιοφόρου και παραστατών του σχολείου καθώς και η παράδοση της σημαίας στις σημαιοφόρους από τη Διευθύντρια.

Στη συνέχεια παρουσιάστηκε το χρονικό των γεγονότων του έπους του 1940, ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ένδοξη ιστορία του ελληνικού έθνους, το οποίο πλαισιώθηκε από οπτικοακουστικό υλικό και από τραγούδια που απέδωσε η χορωδία του σχολείου υπό τη διεύθυνση της κ. Κωνσταντίνας Σακκά- Κυρίτση. Ο εορτασμός ήταν αφιερωμένος σε όλους τους Έλληνες που ενωμένοι υπερασπίστηκαν τα ιδανικά και την πατρίδα τους, πολέμησαν με γενναιότητα, αντιστάθηκαν και θυσιάστηκαν, όταν απειλήθηκε η ακεραιότητα της χώρας. Το ηχηρό «ΟΧΙ» των Ελλήνων αποτελεί το κατόρθωμα της ομοψυχίας και της αποφασιστικότητάς τους. Επίσης επιδιώχθηκε να γνωρίσουν οι μαθητές/μαθήτριες τις συνθήκες και τη φρίκη του πολέμου. Έμφαση δόθηκε στα αθώα θύματα του πολέμου, τα παιδιά.

Ακολούθησε απονομή αριστείων και βραβείων, επαίνων προσωπικής βελτίωσης και ειδικών επαίνων στους μαθητές.

Τέλος, οι μαθητές του σχολείου χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς στο προαύλιο του σχολείου υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ. Φωτεινής Δανιελιάν.

Μετά το τέλος της γιορτής εκπαιδευτικοί και μαθητές κατευθύνθηκαν στο Μνημείο Αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης στην κεντρική πλατεία Πύργου για την κατάθεση στεφάνων.

Την ευθύνη και τον συντονισμό της εκδήλωσης είχαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Νάντια Νικολοπούλου, φιλόλογος, κ. Θεοδώρα Μπουροπούλου, φιλόλογος και κ. Κωνσταντίνα Σακκά- Κυρίτση, μουσικός.

Στην εορταστική εκδήλωση παραβρέθηκαν γονείς των μαθητών και μαθητριών του σχολείου.