• Εκδηλώσεις
  • Αφιερώματα

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 και στο πλαίσιο του εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα «η κίνηση δίνει ζωή» πραγματοποιήθηκαν στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες- εκδηλώσεις.

Στην αρχή, η Διευθύντρια του σχολείου κ. Μαρία Μπαντούνα έκανε μία σύντομη αναφορά στο νόημα της ημέρας και ανέδειξε τη σημασία και την αξία της σωματικής άσκησης, άθλησης για την υγεία και την ευημερία των ατόμων.

Το πρόγραμμα των αθλητικών δραστηριοτήτων, όπως αποφασίστηκε από τον Σύλλογο των Διδασκόντων, περιελάμβανε αγώνες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και ποδοσφαίρου. Επίσης, οι μαθητές έλαβαν μέρος σε σκυταλοδρομίες, χορούς και παιχνίδια. Στον χώρο του αναγνωστηρίου της σχολικής βιβλιοθήκης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σχετικές με το θέμα προβολές και να συζητήσουν για τα οφέλη της άθλησης και την αναγκαιότητα να γίνει κομμάτι της καθημερινότητας όλων μας.

Οι μαθητές αισθάνθηκαν τη χαρά και την ικανοποίηση για τη συμμετοχή, τη συνεργασία που προσφέρει ο αθλητισμός και εμπέδωσαν τις άξιες που προωθεί. Με τη συμμετοχή τους στις αθλητικές δράσεις υπενθυμίζουν σε όλους ότι το ΕΥ (ΕΥζην-ΕΥτυχία-ΕΥσυνειδησία-ΕΥαγωνίζεσθαι-ΕΥρωστία-ΕΥημερία-ΕΥθύνη-ΕΥγένεια) είναι η επιδιωκόμενη στάση ζωής που πρέπει να κατακτάται με προσπάθεια και προσήλωση στους στόχους.

Οι παραπάνω δραστηριότητες- εκδηλώσεις υλοποιήθηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου από τη σχολική κοινότητα με τη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών και των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας. Ιδιαίτερη συμμετοχή στην οργάνωση, τον συντονισμό και την υλοποίηση των εκδηλώσεων είχαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής του σχολείου κ. Φανή Δανιελιάν και Ελισσάβετ Πλιατσικούρη.