Μουσικό οδοιπορικό στη λαϊκή παράδοση

mousiki1

Η χορωδία και η ορχήστρα του 2ου Γυμνασίου Πύργου παρουσίασαν ένα μικρό οδοιπορικό στη λαϊκή μας παράδοση, τη Δευτέρα 29 Μαΐου, στις 20:30 μ.μ., στο κατάμεστο Δημοτικό Θέατρο "Απόλλων".

Το θέατρο είχε υπέροχη λαογραφική διακόσμηση, προσφορά της κ. Μ. Κυριακοπούλου, μητέρας μαθήτριας.

Την συναυλία άνοιξε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γεώργιος Κομιώτης, ο οποίος αναφέρθηκε εν τάχει στη λαϊκή-δημοτική παράδοση και τα είδη της και στις προετοιμασίες της χορωδίας και των εξωσχολικών και εσωσχολικών μελών της ορχήστρας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Μουσικής Αγωγής κ. Κωστούλας Σακκά.

mousiki4

mousiki5

Το μουσικό αυτό οδοιπορικό είχε πολύ μεγάλη επιτυχία γιατί οι μαθητές-τριες συνεπικουρούμενοι από το ενθουσιώδες κοινό, που συμμετείχε διαδραστικά, έδωσαν μια μικρή γεύση από τη μουσική λαϊκή –δημοτική μας παράδοση, γιατί υπολογίζεται ότι υπάρχουν πάνω από 20 χιλιάδες δημοτικά τραγούδια!

Μάλιστα το πλήθος των παρισταμένων ζήτησε στο τέλος της εκδήλωσης επανάληψη μερικών τραγουδιών, που εκτελέστηκαν με καθολική συμμετοχή και ρυθμικά χειροκροτήματα από το πλήθος. Ήταν κάτι το ανεπανάληπτο, μια μουσική πανδαισία.

mousiki3

Στο τέλος ο Διευθυντής συνεχάρη τους συντελεστές της συναυλίας και ιδιαίτερα την γραφίστρια κ. Μ. Κυρίτση, για την επιμέλεια της αφίσας, της πρόσκλησης και των ηλεκτρονικών προβολών και προσέφερε ανθοδέσμες και στην Μαέστρο αλλά και στα υπόλοιπα μέλη του μουσικού συνόλου. Η κ. Σακκά ευχαρίστησε επιπλέον τους: κ. Λ. Παναγόπουλο και Φ. Τζανέτο για την μουσική τους συνύπαρξη σ’ αυτή την εκδήλωση.

Παρέστησαν εκτός των γονέων, των κηδεμόνων και των εκπαιδευτικών του σχολείου, αφυπηρετήσαντες εκπαιδευτικοί, ο Βουλευτής Ηλείας κ. Δ. Καλαματιανός, ο Αντιπεριφερειάρχης Αθλητισμού ΠΔΕ κ. Δ. Νικολακόπουλος, ο Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Πύργου κ. Ι. Πλεμμένος, η Πρόεδρος της ΕΛΜΕ Ηλείας κ. Σ. Αναστασίου, η Πρόεδρος του Λυκείου Ελληνίδων Πύργου κ. Α. Παρασκευοπούλου, ο Δημ. Σύμβουλος Δήμου Πύργου κ. Α. Κωτσάκης, το Δ.Σ. του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων κ. Μ. Ιακωβίδου, κ.α.

mousiki6
Στο τέλος της εκδήλωσης ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου προσέφερε σε όλους γλυκίσματα και αναψυκτικά.