• Εκδηλώσεις
  • Αφιερώματα

Παρακολούθηση ταινίας - Φεστιβάλ Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους

cinema1

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους, που διεξάγεται στην πόλη μας, την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας παρακολούθησαν στο θέατρο «Απόλλων» μαζί με τους καθηγητές τους την ταινία:«Ο άνεμος χορεύει τα ζαχαροκάλαμα» (“The wind that shakes the sugar canes”)από το Ιράν.

Λίγα λόγια για την ταινία: Ο πατέρας του Younes συλλαμβάνεται, όταν το αφεντικό του εργοστασίου ζάχαρης στο οποίο εργάζεται τον κατηγορεί ότι έβαλε φωτιά στις καλλιέργειες. Ο 11χρονος Younes, που προετοιμάζεται πυρετωδώς για τα δοκιμαστικά μιας ποδοσφαιρικής ομάδας, ανακαλύπτει ότι ο πατέρας του έχει άλλοθι. Ως συνδικαλιστής και μπροστάρης σε απεργίες και διαδηλώσεις, τη νύχτα του ατυχήματος ήταν απασχολημένος σε μια συνάντηση με τους συναδέλφους του, όπου συζητούσαν τα εργατικά τους αιτήματα. Ο Younes κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του να πείσει τους συνομιλητές του πατέρα του να έρθουν ως μάρτυρες υπεράσπισης στο δικαστήριο. Είναι η αφετηρία μιας διαδρομής, που θα τον κάνει να βάλει σε δεύτερη μοίρα την αγάπη του για το ποδόσφαιρο και να προτάξει την ανάγκη να βοηθήσει την οικογένειά του.

cinema2

Οι μαθητές-τριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την ταινία, καθώς συγκινήθηκαν από την προσπάθεια του μικρού πρωταγωνιστή να βοηθήσει τον πατέρα του να ξεπεράσει τα προβλήματά του. Η εμπειρία που αποκόμισαν ήταν ξεχωριστή και αποδεικνύει ότι η μάθηση δεν περιορίζεται στον χώρο του σχολείου αλλά επεκτείνεται και σε άλλες εποικοδομητικές δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα πέρα από τα στενά όρια μιας σχολικής αίθουσας.

Οι συνοδοί καθηγητές ήσαν οι κ. : Δ. Ηλιοπούλου, Υπδντρια, Ε. Πέρδικα, Α. Κουκλαμάνη, Γ. Ξενογιαννοπούλου, Α. Ζώρα, Μ. Φωτιάδη, Θ. Μπουροπούλου.

cinema3

Δείτε τις δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο  εδώ  και  εδώ.