Γιορτή για το Ολοκαύτωμα στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου

Στο πλαίσιο της καθιέρωσης της 27ης Ιανουαρίου ως ημέρα μνήμης των Ελλήνων Εβραίων μαρτύρων και ηρώων του Ολοκαυτώματος, το 2ο Γυμνάσιο Πύργου πραγματοποίησε την Τρίτη, 28-1-2020 δίωρη εκδήλωση για την προαναφερόμενη Ημέρα Μνήμης.

Ολοκαύτωμα 020 1

Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γεώργιος Κομιώτης ανέγνωσε, στην αρχή της εκδήλωσης, μήνυμα της Υπουργού Παιδείας κ. Ν. Κεραμέως για την ναζιστική θηριωδία σε βάρος της εβραϊκής κοινότητας. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές-τριες και η εκδήλωση έκλεισε με την προβολή της πολυβραβευμένης κινηματογραφικής ταινίας: «Ο Πιανίστας» του Ρ. Πολάνσκι.

Μετά το πέρας της ταινίας έκδηλη ήταν η συγκινησιακή φόρτιση των μαθητών. Η κινηματογραφική αφήγηση προσέφερε τροφή για σκέψη και προβληματισμό, ενώ το μήνυμα της ημέρας συνοψίστηκε στην αποφώνηση του Διευθυντή: «ας μην ξαναζήσει η ανθρωπότητα τέτοια θηριωδία…».

Ολοκαύτωμα 020 2                Ηλεία Live