Ημέρα σχολικού εκφοβισμού

Στις 8 Μαρτίου, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού (6 Μαρτίου) πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιου Πύργου σχετική εκδήλωση με σκοπό την περαιτέρω ευαισθητοποίηση των μαθητών στο ανησυχητικό αυτό φαινόμενο της σχολικής βίας και την επαγρύπνηση όλης της σχολικής κοινότητας για την έγκαιρη παρέμβαση, ώστε να περιοριστούν οι πιθανότητες εκδήλωσής της και να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές σχέσεις των παιδιών.

Ειδικότερα, το σχολικό προσωπικό συγκεντρώθηκε για ένα διδακτικό δίωρο στην αίθουσα εκδηλώσεων και στη συνέχεια προλόγισε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Γεώργιος Κομιώτης, τονίζοντας ότι ο τρόπος εκπαίδευσης των μαθητών θα πρέπει να επικεντρώνεται στην «παιδαγώγηση για ειρήνη» και στη διαμόρφωση θετικής στάσης απέναντι σε οποιαδήποτε μορφή διαφορετικότητας.

Ακολούθως, συζητήθηκε εκτενώς το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού, ο ρόλος των άμεσα εμπλεκομένων που τον ασκούν, καθώς και οι τρόποι αντιμετώπισης του από τη σχολική κοινότητα προβάλλοντας ένα ντοκιμαντέρ με τίτλο: «Ημερολόγια Εκφοβισμού» και παρουσιάζοντας μια εργασία με τίτλο: «Σχολικός Εκφοβισμός», την οποία επιμελήθηκε ο καθηγητής – Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής κ. Νικόλαος Πανόπουλος και παρουσίασαν οι μαθήτριες της Β’ Γυμνασίου Δώρα Φωτοπούλου και Σίντι Τσόγκα.

Τέλος, οι μαθητές συμπλήρωσαν, ανώνυμα, ερωτηματολόγια. Τα τελευταία θα αποτελέσουν ένα χρήσιμο υλικό καταγραφής, μελέτης και ερμηνείας του φαινομένου από το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό (ψυχολόγο και κοινωνική λειτουργό), του σχολείου με στόχο να καταστήσουν σαφές στη σχολική κοινότητα το δικαίωμα του κάθε παιδιού να έρχεται στο σχολείο χωρίς να φοβάται, την ανάγκη της επικοινωνίας και της λεκτικής έκφρασης των συναισθημάτων και την υποχρέωση όλων να προστατεύουν και να ενισχύουν με τη φιλία τους τα παιδιά που κινδυνεύουν να γίνουν θύματα σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

Σχόλια του τύπου: