• Εκδηλώσεις
  • Αφιερώματα

Εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Στο πλαίσιο της καθιέρωσης της 27ης Ιανουαρίου ως ημέρα μνήμης των Ελλήνων Εβραίων μαρτύρων και ηρώων του Ολοκαυτώματος, το 2ο Γυμνάσιο Πύργου πραγματοποίησε την Τετάρτη, 31-1-2018 δίωρη εκδήλωση για την προαναφερόμενη Ημέρα Μνήμης.

Ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Γεώργιος Κομιώτης, ανέγνωσε σύντομο χρονικό της ναζιστικής θηριωδίας σε βάρος της παγκόσμιας εβραϊκής κοινότητας. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές και η εκδήλωση έκλεισε με την προβολή της πολυβραβευμένης κινηματογραφικής ταινίας: «Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα» του Μ. Χέρμαν. Μετά το πέρας της ταινίας έκδηλη ήταν η συγκινησιακή φόρτιση των μαθητών, ο προβληματισμός, ο «έλεος» και «ο φόβος» της αρχαίας τραγωδίας και η αριστοτελική κάθαρση. Η κινηματογραφική αφήγηση προσέφερε τροφή για σκέψη και δράση, ενώ το μήνυμα της ημέρας συνοψίστηκε στην αποφώνηση του Διευθυντή : «ας μην ξαναζήσει η ανθρωπότητα τέτοιο αποτροπιασμό».

Σχόλια του τύπου: