• Δράσεις
  • Άλλες Δράσεις

Εκπαιδευτική δράση ενημέρωσης από το ΚΕΘΕΑ Πύργου στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου

Τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου εκπαιδευτική δράση ενημέρωσης, πρόληψης και ευαισθητοποίησης μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης του σχολείου από τα μέλη του επιστημονικού προσωπικού του ΚΕΘΕΑ Πύργου, τις ψυχολόγους κ. Αγγελοπούλου Ευφροσύνη και κ. Ταράνη Μαρία.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέματα που σχετίζονται με τις εξαρτήσεις (αλκοόλ, παράνομες ουσίες, χρήση διαδικτύου). Χρησιμοποιήθηκε οπτικοακουστικό υλικό για την καλύτερη κατανόηση του φαινομένου της εξάρτησης και ακολούθησε συζήτηση. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις πληροφορίες που παρουσιάστηκαν και συμμετείχαν ενεργά με ερωτήσεις και απορίες. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη σημασία της πρόληψης, της ενδυνάμωσης και της υιοθέτησης σωστών τρόπων για την αντιμετώπιση των δυσκολιών που μπορεί να συναντήσουν στη ζωή και στην αποφυγή συμπεριφορών που θα έχουν ως συνέπεια οποιαδήποτε μορφή εξάρτησης. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική δράση αποτελεί την πρώτη από μια σειρά εκπαιδευτικών δράσεων, σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ Πύργου, που θα γίνουν στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους για την ενημέρωση των μαθητών του σχολείου.