Επιμόρφωση στην ανεστραμμένη τάξη

anestr1

Το σεμινάριο-επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου, στις 4 Μαΐου, τo απόγευμα, για τρεις ώρες, στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης.

H ανεστραμμένη τάξη αποτελεί μια εναλλακτική εκπαιδευτική πρόταση, η οποία έχει ως στόχο τη μεταφορά της διάλεξης σε χρόνο πριν την έναρξη του μαθήματος (κυρίως μέσα από την παρακολούθηση βίντεο) και την αξιοποίηση του διδακτικού χρόνου στην αίθουσα διδασκαλίας για τη διεξαγωγή περισσότερων συμμετοχικών δραστηριοτήτων. Η τεχνολογία σ’ όλες της τις μορφές έχει εισέλθει στην καθημερινότητά μας, επομένως δεν μπορεί να λείπει από την διδακτική πράξη. Η ανεστραμμένη τάξη λόγω της υλοποίησής της με τη σύγχρονη τεχνολογία, έγινε ιδιαίτερα δημοφιλής και διαδόθηκε ραγδαία ως εκπαιδευτική πρόταση, την οποία κάθε εκπαιδευτικός είναι αναγκαίο να γνωρίζει.

Στο πλαίσιο αυτής της συνθήκης επέλεξαν οι διδάσκοντες του 2ου Γυμνασίου να υλοποιηθεί στο σχολείο αντίστοιχο σεμινάριο. Οι καθηγήτριες του σχολείου κ. Π. Τσαγκαρουσιάνου και Α. Παναγούλια, συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του σεμιναρίου με θέμα: «Η Ανεστραμμένη Τάξη και η χρήση της στην διδακτική πράξη», με επιμορφώτρια την κ. Θεοδοσία Κλουκίνα, Φιλόλογο και πιστοποιημένη επιμορφώτρια.

Ο Διευθυντής κ. Γ. Κομιώτης ευχαρίστησε τη Συντονίστρια Τάξεως κ. Τσαγκαρουσιάνου, την καθηγήτρια κ. Παναγούλια, αλλά και την επιμορφώτρια κ. Κλουκίνα για το κόπο τους αλλά και την ποιότητα οργάνωσης του σεμιναρίου.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εν λόγω επιμόρφωση:

anestr2

anestr3

anestr4

Δείτε την δημοσίευση στον τοπικό τύπο    εδώ   .