Συμμετοχή του 2ου Γυμνασίου Πύργου στο διαγωνισμό SID «Αρχαία Ελλάδα και Διαδίκτυο»

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος στο διαγωνισμό, που διοργανώνει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SafeInternet4Kids, με θέμα «Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018». Ο διαγωνισμός έχει τεθεί  υπό την αιγίδα του  ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Τα έργα με τα οποία συμμετέχει είναι:

Ένα κόμικ που δημιουργήθηκε από τους μαθητές: Λάκκα Αργύρη και Λάκκα Παναγιώτα του τμήματος Γ4, με την επίβλεψη της καθηγήτριας κ. Θεοδωροπούλου Νικολέττας.

avlida

Ένα κόμικ που δημιουργήθηκε από τη μαθήτρια Γιαννικούλη Διονυσία του τμήματος Α1.

omiros1

Μία ταινία με τίτλο "Η ζωή στην Αρχαία Ελλάδα με το Διαδίκτυο" στην οποία συμμετέχουν οι μαθητές:
Αρτουμάς Αλέξανδρος, Αυγερινοπούλου Γεωργία, Γιαννικοπούλου Χρυσάνθη, Ηλιόπουλος Κωνσταντίνος, Καούτσης Γεώργιος, Καστανά Παναγιώτα,   Κλωνάρης Σωκράτης, Κόκκινος Διονύσιος, Λάλης Σπύρος, Λιάβας Παναγιώτης, Μπαρή Γεωργία, Μπαρτζιώτη Σοφία-Μαρία, Μπούκη Χαραλαμπία, Νικητόπουλος Χρίστος, Παναγιωτακοπούλου Αντωνία, Παπανικολάου Παναγιώτης της Β΄ και Γ΄ τάξης.
Η ταινία δημιουργήθηκε με την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Αναστοπούλου Σταυρούλας και της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Σωτηροπούλου Κωνσταντίνας.

Τα σκηνικά που χρησιμοποιήθηκαν στην ταινία παραχωρήθηκαν από την κ. Ζούνη Αικατερίνη Δρ. Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, ενώ οι στολές παραχωρήθηκαν από τον Δ/ντή Γυμνασίου Καράτουλα κ. Αθανάσιο Παπαγρηγορίου, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά.

Σχόλια του τύπου: