Δραστηριότητες Ολυμπιακής Παιδείας

olymp1

Με οδηγία του Υπουργείου Παιδείας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Ολυμπιακή Παιδεία - 3η Ολυμπιακή εβδομάδα στα Σχολεία», για το σχολικό έτος 2022-2023 υλοποιήθηκε από τις 8 έως τις 12 Μαΐου 2023.

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία, έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσοι εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

Οι βασικοί άξονες ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών είναι:

•    Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες
  •   Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες
  •   Ολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 2004
  •   Ολυμπιακά Ιδεώδη – ηθικά ζητήματα

Με βάση τις παραπάνω θεματικές ενότητες το βασικό σύνθημα της Ολυμπιακής Εβδομάδας για το σχολικό έτος 2022-2023 είναι: «Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα – μαθαίνω για τη βιωσιμότητα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις». Επικεντρώνεται στην εξοικείωση των μαθητών και μαθητριών με διαχρονικές εκπαιδευτικές αξίες, μέσα από διαλέξεις, παιχνίδια, εκδηλώσεις, βιωματικές διδασκαλίες και αθλητικές δραστηριότητες, που υλοποιούνται σε ένα δημιουργικό εκπαιδευτικό περιβάλλον. Μακροπρόθεσμα επιδιώκεται η κοινωνικοποίηση, η επικοινωνία, η ειρηνική συνύπαρξη των ανθρώπων και οι αρμονικές διαπροσωπικές σχέσεις. Παράλληλα το πρόγραμμα προωθεί την επίτευξη και ειδικότερων στόχων, όπως την ενθάρρυνση των σχολείων να υιοθετήσουν δραστήρια πολιτική για:

•  την προαγωγή της γνώσης σε θέματα που σχετίζονται με την αποφυγή της βίας στα γήπεδα,
  •  την προώθηση των Ολυμπιακών Ιδεωδών.

Ειδικότερα στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου το πρόγραμμα υλοποιήθηκε και με αθλητικές - κινητικές δραστηριότητες, την τελευταία ημέρα του προγράμματος, τη Παρασκευή 12 Μαΐου. Οργανώθηκαν σταδιακά αγώνες πετοσφαίρισης και ποδοσφαίρου. Μετά από εισαγωγική ομιλία του Διευθυντή κ. Γεωργίου Κομιώτη και της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής κ. Φανής Δανιελιάν για το θεωρητικό μέρος, άρχισαν με υποδειγματικό τρόπο οι ενδοσχολικοί αγώνες.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

olymp2

olymp3

olymp4

Δείτε τις δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο   εδώ    και    εδώ   .