1η Συνάντηση γονέων - καθηγητών στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου

Την Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου στις 18.00 έλαβε χώρα στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου η καθιερωμένη συνάντηση των εκπαιδευτικών όλων των κλάδων με τους γονείς των μαθητών σε θετικό κλίμα συνεργασίας και συνεννόησης.

Ο Διευθυντής κ. Γεώργιος Κομιώτης, αφού καλωσόρισε τους γονείς ευχόμενος μία όμορφη και δημιουργική χρονιά, εξέθεσε στους γονείς τα θέματα προς ενημέρωσή τους. Κατά την διάρκεια της ομιλίας του, επεσήμανε ότι η καλή σχέση συνεργασίας και σεβασμού που υπάρχει, θα συνεχιστεί με την ίδια ένταση ώστε να επιτευχθεί ισόρροπη ανάπτυξη των μαθητών, πάντα με γνώμονα και επίκεντρο τον μαθητή. Τόνισε δε ότι πρωταρχικός στόχος είναι να υπάρξει αποτελεσματική διαχείριση των φαινομένων που αναπτύσσονται μέσα στο σχολικό περιβάλλον και αναδεικνύεται ο ρόλος αυτός μέσα από συνεχή και συστηματική συμβολή όλων, μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών. Έδωσε τον λόγο στους Υποδιευθυντές κα Ι. Φραγκέσκου και κ. Α. Λαμπρόπουλο, οι οποίοι ανέπτυξαν θέματα όπως : τα μαθητικά δελτία, οι απουσίες των μαθητών, η συνεργασία για τα τμήματα ένταξης, η διαπροσωπική επικοινωνία καθηγητών και γονέων κ.α. Στην συνέχεια έλαβαν τον λόγο οι κ. : Π. Ανδρουτσοπούλου για το πρόγραμμα ERASMUS+ που υλοποιεί το σχολείο, Μ. Μανδηλαρά για το BAZAAR του σχολείου, Α. Δηλάρη για το κοινωνικό έργο και υποστήριξη αδυνάμων οικονομικά μαθητών. Επακολούθησε διάλογος με απορίες γονέων. Επειτα πήρε τον λόγο η απερχόμενη πρόεδρος του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων κα Ζωή Τσόκου που κάλεσε τους γονείς να εκλέξουν νέο Διοικητικό Συμβούλιο για να στηρίξουν τις δράσεις του Γυμνασίου. Επακολούθησαν εκλογές κι εξελέγησαν οι του νέου Δ.Συμβουλίου, οι οποίοι θα συγκροτηθούν σε σώμα προσεχώς. Στο τέλος της εκδήλωσης οι γονείς συζήτησαν προσωπικά με τους καθηγητές του σχολείου, γνωρίστηκαν κι έφτιαξαν από κοινού σχέδιο μελέτης και παρακολούθησης των μαθημάτων της φετινής χρονιάς.