Το σχολείο μας.

Συνάντηση καθηγητών και γονέων των μαθητών της πρώτης τάξης του 2ου Γυμνασίου Πυργου.

Ανάπτυξη ουσιαστικών σχέσεων συνεργασίας

Η πρώτη καθιερωμένη συνάντηση καθηγητών και γονέων των μαθητών της πρώτης τάξης του 2ου Γυμνασίου έγινε την Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου, στις 6 το απόγευμα, στον χώρο του γυμναστηρίου γονέων εικόνα 1

Τον συντονισμό της συνάντησης είχε ο Δ/ντής του 2ου Γυμνασίου κ. Γεώργιος Κομιώτης με τους δύο Υποδ/ντές κ. Ιωάννα Φραγκέσκου και Άγγελο Λαμπρόπουλο, δίνοντας έμφαση στην ανάπτυξη μιας αμοιβαίας και ουσιαστικής σχέσης εμπιστοσύνης που διατηρεί η σχολική μονάδα με τις οικογένειες των μαθητών της.

Επίσης τόνισαν ότι η συνεργασία των εκπαιδευτικών με τους γονείς είναι καθοριστικής σημασίας για την επίτευξη των στόχων που θέτουν οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς από κοινού. Ανέφεραν σημεία και τομείς της εκπαιδευτικής διαδικασίας και ανέλυσαν παιδαγωγικές παραμέτρους και πλευρές.

γονέων εικόνα 2Στη συνέχεια τον λόγο πήραν καθηγητές που διδάσκουν στην Α΄ τάξη, όπως οι κ. Ανδρουτσοπούλου Π., Σακκά Κ. και Ζούνη Α. και ανέλυσαν τις προσεγγίσεις που πρέπει να έχουν οι γονείς στην μαθησιακή διαδικασία και στα προγράμματα (ευρωπαϊκά και εθνικά) που υλοποιεί το σχολείο.

γονέων εικόνα 3Οι γονείς ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των εκπαιδευτικών και είχαν την ευκαιρία για μια πρώτη γνωριμία με τους καθηγητές των παιδιών τους, εγκαινιάζοντας έτσι την συνεργασία τους. Γιατί η συνεργασία οικογένειας και σχολείου αποτελεί σημαντικό θεμέλιο για την πρόοδο στην εκπαίδευση των παιδιών και γενικότερα στην ολόπλευρη ανέλιξή τους. Έθεσαν ερωτήσεις και συζήτησαν δημόσια και κατ’ ιδίαν θέματα και απορίες των παιδιών τους.

γονέων εικόνα 4

Ακολούθησε ένα κέρασμα προς όλους τους συμμετέχοντες.