Ενισχυτική Διδασκαλία 2023-2024

Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι με Υ. Α., για το σχολ. έτος 2023-2024, η Ενισχυτική Διδασκαλία (Ε.Δ.) (αυτοτελές υποστηρικτικό πρόγραμμα Διδασκαλίας) μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά. Η Ε.Δ. καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος σε σχολείο που θα ορισθεί στη συνέχεια.

Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα της Ε.Δ. Στην Ε.Δ. συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα.

Για περισσότερες πληροφορίες και την υποβολή των αιτήσεων-δηλώσεων μαθημάτων μπορείτε να έρχεστε στο σχολείο ή να τις αποστείλετε ηλεκτρονικά στο email του σχολείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. έως 16-11-2023.