Το σχολείο μας.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΗΛΕΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΜΕΣΩ WEBEX

Από τη Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2020 ξεκινάει η υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων μέσω της πλατφόρμας εξ αποστάσεως εκπαίδευσης WEBEX του ΥΠΑΙΘ.

Παρακαλούμε να διαβάσετε προσεκτικά τις παρακάτω επισημάνσεις και οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω WEBEX.

1.Σύνδεση με τη χρήση internet:

1. 1.Μπορείτε να συνδεθείτε στην πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης WEBEX χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή, το tablet ή το κινητό σας.

1. 2.Κάθε φορά που θα έχετε μάθημα με κάποιον καθηγητή, θα κάνετε κλικ πάνω στο σύνδεσμο WEBEX του συγκεκριμένου καθηγητή.(Τα link τα έχετε λάβει με email-SMS από το σχολείο μας.)

Η μορφή κάθε συνδέσμου (link) είναι:

όπου xxxxx  είναι διαφορετικό για κάθε εκπαιδευτικό στην πλατφόρμα Webex.

1. 3.Πατήστε άκυροστο μήνυμα για την τοποθεσία

1. 4.Επιλέξτε: Join from your browser

1. 5.Στην οθόνη που εμφανίζεται γράψτε το τμήμα σας και το Ονοματεπώνυμό σας όπως στο παράδειγμα που ακολουθεί.

Παραδειγμα

Εδώ βλέπετε την αρχική σελίδα της ηλεκτρονικής τάξης του καθηγητή κου. ΝΟΒΑ με μαθητή του τμήματος Α1 τον υποδιευθυντή κ. Λαμπρόπουλο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: να γράψετε το πραγματικό ονοματεπώνυμό σας για να γίνει η ταυτοποίηση σας από τον καθηγητή σας για την παρουσία σας στην ηλεκτρονική τάξη και να μην πάρετε απουσία.

1. 6.Στη συνέχεια πατήστε:

1. 7.Στο ζητούμενο: Χρήση του μικροφώνου σαςεπιλέξτε: Να επιτρέπεται.

1. 8.Μετά επιλέξτε το: Join meeting και περιμένετε μέχρι να σας δεχτεί ο εκπαιδευτικός στην ηλεκτρονική του τάξη.

2. Συμμετοχή μαθητή ως ακροατή σε τηλεδιάσκεψη με αστική χρέωση, τηλεφωνικά (από κινητό ή σταθερό)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαδικασία αυτή θα ακολουθηθεί κατ’ εξαίρεση εφόσον κάποιος μαθητής δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο.

Αν κάποιος μαθητής δεν έχει σύνδεση στο internet, μπορεί να χρησιμοποιήσει τη δυνατότητα Call In, δηλαδή την κλήση σταθερού Ελληνικού αριθμού από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο. Αυτό θα του επιτρέψει να συμμετέχει στο μάθημα αλλά δε θα έχει εικόνα (μόνο θα ακούει και θα τον ακούνε).

Η διαδικασία είναι η εξής:

Ο μαθητής καλεί στον αριθμό: 211 990 2394 και όταν ακούσει το πρώτο ηχητικό μήνυμα (στα αγγλικά), πληκτρολογεί τον εννιαψήφιο κωδικό της εικονικής αίθουσας του καθηγητή και στο τέλος πατά τη δίεση (#). Στο τέλος του δεύτερου μηνύματος που ακούει πατάει πάλι δίεση (#)

Προσοχή: Η εφαρμογή δίνει τη δυνατότητα κλήσης διεθνών τηλεφωνικών αριθμών, όμως κάτι τέτοιο θα έχει υψηλές χρεώσεις.

Χρησιμοποιείτε μόνο τον Ελληνικό αριθμό 211 990 2394.