Επίσκεψη μαθητών μας στο Ψηφιακό Μουσείο

ps mouseio

Μαθητές-τριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους κ. Θ. Χαμάλη, Θ. Μπουροπούλου και Ε. Τσακάλη, επισκέφθηκαν την Παρασκευή, την Δευτέρα και Τρίτη 23 ,26 & 27 Σεπτεμβρίου, το κινητό Ψηφιακό Μουσείο της Επανάστασης του 21, στο χώρο του Αθλητικού Κέντρου της Αγίας Βαρβάρας.

Το κινητό ψηφιακό μουσείο αποτελείται από 12 κοντέινερ μέσα στα οποία αποτυπώνεται η Ελληνική Επανάσταση του 1821 με σύγχρονες ψηφιακές οπτικοακουστικές και διαδραστικές τεχνολογίες όπως βίντεο προβολές, διαδραστικές εφαρμογές, ψηφιακές αναπαραστάσεις, εικονική πραγματικότητα, ολογραμματική μεικτή πραγματικότητα, συστήματα ακουστικής και πολυμεσικής ξενάγησης, κ.α.

Το πρωτοποριακό αυτό έργο δίνει στους επισκέπτες και ιδιαίτερα στους μαθητές την ευκαιρία να βιώσουν τις κορυφαίες στιγμές της ελληνικής ιστορίας εκείνης της περιόδου. Μέσα από βιωματικές δράσεις σύγχρονης τεχνολογίας έχουμε ένα αποτύπωμα της ελληνικής επανάστασης.

Οι μαθητές-τριες έμειναν ενθουσιασμένοι από την εικονική και διαδραστική ξενάγηση- περιήγηση.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

psif mouseio2