Βραβεύσεις επιτυχόντων σε διαγωνισμούς Φυσικής

vraveusi1

Την παρελθούσα Πέμπτη, 9 Δεκεμβρίου, στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου οργανώθηκε μια εκδήλωση–τελετή σε συνεργασία με την Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ), για να βραβευθούν οι επιτυχόντες-σες σε Πανελλήνιους αλλά και Βαλκανικούς διαγωνισμούς Φυσικής.

Παρέστησαν εκτός των γονέων των βραβευθέντων μαθητών-τριών ο Δντης Δ.Δ.Ε. Ηλείας κ. Γ. Φωτεινόπουλος, ο Αντιπρόεδρος της Ε.Ε.Φ. κ. Π. Φιλντίσης, ο Υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε. Ηλείας κ. N. Χαραλαμπάκης, ο Πρόεδρος του Παραρτήματος Ηλείας της Ε.Ε.Φ. κ. Α. Λαμπρόπουλος και ο μέχρι πρότινος Υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε. κ. Η. Καλογήρου.

vraveusi2

Τους παρόντες προσκεκλημένους προσφώνησε ο Δντης του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης, ο οποίος αναφέρθηκε στις προσπάθειες των μαθητών-τριών και των καθηγητών τους σε επιτυχημένες πρωτόλειες επιστημονικές εργασίες, τους οποίους και ευχαρίστησε. Ο Πρόεδρος του Παραρτήματος Ηλείας της Ε.Ε.Φ. κ. Α. Λαμπρόπουλος τόνισε ότι οι μαθητές αποτελούν το μέλλον και την ελπίδα της κοινωνία μας, που με μεθοδικότητα και πολύ θέληση πέτυχαν την διάκριση και την πνευματική τους ανάπτυξη.

vraveusi5

Στη συνέχεια απεύθυναν χαιρετισμούς ο Δντης Δ.Δ.Ε. και ο Αντιπρόεδρος της Ε.Ε.Φ. οι οποίοι συνεχάρησαν το σχολείο, τους καθηγητές –τριες και τους μαθητές τους για την προσπάθεια και τον αγώνα τους. Ο κ. Φιλντίσης αναφέρθηκε επίσης εκτενώς σε προγράμματα και δράσεις της Ένωσης Φυσικών στο επόμενο χρονικό διάστημα.

vraveusi4

Στη συνέχεια οι βραβευθέντες μαθητές-τριες του 2ου Γυμνασίου Πύργου παρουσίασαν τις περσινές εργασίες τους πάνω στην: <<Καθαρή Ενέργεια στη μάχη για την κλιματική αλλαγή>>. Το σχολείο συμμετείχε στον Πανελλήνιο διαγωνισμό που διοργάνωσε το σχ. έτος 2019-20 η Πανελλήνια Ένωση Φυσικών, με τρία προγράμματα:

α) Εργασία με θέμα: «Τα φωτεινά μας Βήματα», με συντονιστή καθηγητή τον κ. Λαμπρόπουλο Άγγελο, Υπδντη, Φυσικό. Ειδικότερα, παρουσίασαν ότι το πιεζοηλεκτρικό δάπεδο αποτελεί μια πολύ ενδιαφέρουσα ενεργειακή λύση. Η τεχνολογία προχωρεί συνεχώς σε νέες βελτιώσεις και ανακαλύψεις που γίνονται σιγά σιγά μέρος της καθημερινότητάς μας, προς ένα καλύτερο «πράσινο» αύριο.

β) Εργασία με θέμα: «Καθαρή Ενέργεια: Ένα ποτάμι που εκβάλλει στο σήμερα», με συντονίστρια καθηγήτρια την κ. Παρασκευή Ανδρουτσοπούλου, Φυσικό. Ειδικότερα, παρουσίασαν τη μέθοδο εξοικονόμησης ενέργειας μέσω φωτοβολταϊκής εγκατάστασης, με net metering, που είναι σήμερα η πιο διαδεδομένη στην Ελλάδα και η πιο συμφέρουσα από άποψη αρχικής επένδυσης, απόσβεσης και κέρδους.

γ) Εργασία με θέμα: «Καθαρή Ενέργεια:  στα χνάρια του Ήλιου», με συντονιστή καθηγητή τον κ. Τόγια Παναγιώτη, Τεχνολόγο. Ειδικότερα, οι μαθήτριες του προγράμματος παρουσίασαν το ηλεκτρικό στατικό ποδήλατο που μπορεί να γίνει μια πρακτική ευκαιρία για νέες γνώσεις στους μαθητές-τριες αλλά και η εφαρμογή του μπορεί να καλύψει ένα ηλεκτρικό σύστημα (π.χ. φωτισμός ασφαλείας) του σχολείου.

vraveusi3

Οι μαθητές-τριες που συμμετείχαν στα προγράμματα ήσαν:

Σπηλιόπουλος Αναστάσιος, Παπαναστασόπουλος Σωκράτης, Παπαναστασόπουλος Ιάσων, Πασχαλίνου Σοφιάννα,   Καραμπίνη Ευαγγελία, Πολυχρονοπούλου Ελισάβετ, Σκούτας Χρήστος, Τερζής Δημήτριος, Τσόγκα Φιορίσα, Στεφανίδη Βασιλική, Στεφανίδη Ραφαηλία, Φωτεινογιαννοπούλου Κωνσταντίνα, Τουμαζάτος Γεράσιμος.

Επίσης βραβεύτηκαν για τη διάκριση στην 3η Βαλκανική Ολυμπιάδα Φυσικής της μαθήτριας Μελίνα   Δημητροπούλου της Γ΄ τάξης του 4ου ΓΕΛ Πύργου (Εύφημος Μνεία)

Στον Πανελλήνιο   Διαγωνισμό Φυσικής 2021

}  ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕΛΙΝΑ  4ο   ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ

}  ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ   ΣΩΤΗΡΙΟΣ   2ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ

}  ΓΙΑΝΝΙΚΟΥΛΗ  ΔΙΟΝΥΣΙΑ    2ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ

}  ΜΥΛΩΝΑ   ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ   2ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ

}  ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΥΡΓΟΥ

}  ΜΠΕΡΚΟΥΤΑΚΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ   4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΥΡΓΟΥ

}  ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ  3ο   ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΠΥΡΓΟΥ

}  ΓΙΑΝΝΙΚΟΥΛΗ  ΓΕΩΡΓΙΑ   2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΠΥΡΓΟΥ

Στο τέλος της εκδήλωσης οι Υπεύθυνοι Ε.Κ.Φ.Ε. (παλιός και νέος) παρουσίασαν που κατασκεύασαν με χορηγία της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας με τη κίνηση μέσω των πεντάλ. Η παρουσίαση έγινε διαδραστικά με τους μαθητές-τριες.

Η εν λόγω εκδήλωση δημοσιεύτηκε στον τοπικό τύπο εδώ και εδώ.