Παρακολούθηση εξ αποστάσεως εργαστηρίου στο πλαίσιο του 13ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024, στο πλαίσιο του 13ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο εξ αποστάσεως εργαστήριο «Τεχνητή Νοημοσύνη: το αύριο ήρθε!»

Οι μαθητές/τριες, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας zoom και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Πληροφορικής, κ. Κωνσταντίνας Σωτηροπούλου και κ. Ιωάννη Πετρόπουλου, είχαν μια πρώτη γνωριμία με τον κόσμο της Τεχνητής Νοημοσύνης, της Μηχανικής Μάθησης και της Ρομποτικής. Συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν οι ενότητες: Ιστορική αναδρομή, χρονολογίες ορόσημο, επεξήγηση βασικών εννοιών, ζωντανή επίδειξη εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης, θετικές & αρνητικές επιπτώσεις. Το Φεστιβάλ έχει, και για το σχολικό έτος 2023-2024, την υποστήριξη και έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Φ.14/ΑΆ/122509/Δ1/30-10-2023), και υποστηρίζεται από Συλλόγους και Ενώσεις Πληροφορικής, καθώς και Τοπικούς Φορείς (Δήμους, Περιφερειακές Ενότητες, κ.α.)

seminario festival 5