Συνάντηση μαθητών και μαθητριών με τη συγγραφέα Αικατερίνη Μητροπούλου

1712608047666.jpg

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε συνάντηση μαθητών και μαθητριών του 2ου Γυμνασίου Πύργου με την κ. Κατερίνα Μητροπούλου, συγγραφέα, η οποία κατάγεται από την περιοχή μας,

στο πλαίσιο γνωριμίας των μαθητών με ανθρώπους της τέχνης και των γραμμάτων, καθώς το σχολείο συμμετέχει, το Σάββατο 20 Απριλίου 2024, στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» στην ενότητα «Εξέχουσες μορφές του τόπου» που διοργανώνεται από το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών.

1712608008732.jpg

Η κ. Μητροπούλου μίλησε στους μαθητές και στις μαθήτριες για το βιβλίο της με τίτλο: «Με την ψυχή καθαρή απ’ τα βάσανα» και για την έμπνευση που της προσέφερε μεγαλώνοντας, η ηλειακή ύπαιθρος και οι άνθρωποί της. Μια αυτοβιογραφία, κατά κύριο λόγο, αφού περιγράφει τις δυσκολίες που βίωσε ως παιδί πολύτεκνης αγροτικής οικογένειας, μα συνάμα την αγάπη της για το διάβασμα και τα βιβλία. Επίσης, αναφέρθηκε στην απόφασή της να μοιραστεί και να δημοσιοποιήσει γεγονότα και καταστάσεις δύσκολες αλλά και το πόσο όμορφα αισθάνθηκε όταν κατάφερε να πραγματοποιήσει το όνειρό της. Στη συνέχεια έγιναν ερωτήσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες, ακολούθησε γόνιμος διάλογος καθώς και ανταλλαγή απόψεων πάνω στον τρόπο και τη διαδικασία συγγραφής ενός βιβλίου. Η συνάντηση με τη συγγραφέα αποτέλεσε μια όμορφη και ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές του σχολείου μας. Υπεύθυνη για την εκδήλωση ήταν η Υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Κωνσταντίνα Σακκά-Κυρίτση, μουσικής.

1712608008726.jpg