Ενημέρωση μαθητών από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

1710169508487.JPGΤη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου διαδικτυακή ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών του σχολείου από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σε θέματα που αφορούν στην ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και στους κινδύνους που ελλοχεύουν κατά την πλοήγησή τους σε αυτό με στόχο την ευαισθητοποίηση και προστασία τους.

1710173314467.JPG

Ειδικότερα, στέλεχος της Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημέρωσε τους μαθητές για τους διαδικτυακούς κινδύνους, ζητήματα προσωπικών δεδομένων, ασφάλειας των συσκευών, διαδικτυακού εκφοβισμού και εξαναγκασμού, διαδικτυακών παιχνιδιών, διαδικτυακής αποπλάνησης μέσα από λογαριασμούς μέσων κοινωνικής δικτύωσης, διαδικτυακής παραπλάνησης, πορνογραφίας ανηλίκων, εκδικητικής πορνογραφίας και στοχοποίησης θυμάτων.

IMG_7634.JPG

Οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο με ανάλογα περιστατικά και ενημερώθηκαν για τις λάθος συμπεριφορές των συνομηλίκων τους στο διαδίκτυο στις συγκεκριμένες περιπτώσεις. Επίσης το στέλεχος της Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος έδωσε συμβουλές για το πώς οι ανήλικοι θα παραμείνουν ασφαλείς στο διαδίκτυο αλλά και τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση που πέσουν θύματα. Ανέδειξε τη σημασία του να είναι οι μαθητές υποψιασμένοι για τους κινδύνους και να μην εμπιστεύονται αγνώστους που γνωρίζουν στο διαδίκτυο.

IMG_7637.JPG

και  ανέφερε στους τρόπους καταγγελίας περιστατικών. Τέλος, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να τεστάρουν τις γνώσεις που απέκτησαν στην Ακαδημία Ψηφιακών Δεξιοτήτων της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος μέσω παιχνιδιών εικονικής πραγματικότητας τα οποία έχουν αναπτυχθεί σε συνεργασία με το Διεθνές Πανεπιστήμιο.

Συνημμένα:
ΑρχείοΜέγεθος αρχείου
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (KIDS 10X21CM_2023_web.pdf)KIDS 10X21CM_2023_web.pdf690 kB
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (Ασφάλεια στον Κυβερνοχώρο.pdf)Ασφάλεια στον Κυβερνοχώρο.pdf3763 kB