Εκδηλώσεις λήξης διδακτικού έτους 2022-2023

liksi1

Tο 2ο Γυμνάσιο Πύργου πραγματοποίησε εκδηλώσεις για την λήξη του σχολικού-διδακτικού έτους στο Γυμναστήριο και στον προαύλιο χώρο, με την παρουσία των Σχολικών Συμβούλων των Φιλολόγων κ. Γεωργίας Νικολετσέα και Πληροφορικής κ. Αντωνίου Μαρίτσα.

Ειδικότερα στις 29 Μαΐου, ημέρα Δευτέρα, έγινε η παρουσίαση των ενδοσχολικών προγραμμάτων Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέματα: «Η αστρονομία στη ζωή μας», με συντονιστή καθηγητή τον Υπδντή του σχολείου κ. Ά. Λαμπρόπουλο, και «Πως καταπολεμούμε τις ανισότητες μέσα από την βιώσιμη ανάπτυξη», με συντονίστρια καθηγήτρια την κ. Δ. Ηλιοπούλου, υπδντρια. Παρουσιάστηκαν επίσης ενότητες για την βιώσιμη ανάπτυξη, για το ηλιακό σύστημα και για την εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα.
Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν οι κατασκευές και οι έρευνες του τομέα της Τεχνολογίας από την κ. Αριστέα Κωνσταντίνου Τεχνολόγο και του εκπαιδευτικού ομίλου Ρομποτικής-STEM από τον κ. Ευάγγελο Τσακάλη, Πληροφορικό.

Παρουσιάστηκε τέλος και ένα μικρό θεατρικό με θέμα: ‘’ανεμομαζώματα σκουπιδοσκορπίσματα ‘’ της Λ. Λυρή, από τις δράσεις του μαθήματος Σχ. Δεξιότητες, με υπεύθυνο τον π. Θεόδωρο Χαμάλη

Ακολούθως έγιναν οι βραβεύσεις για τα καλύτερα έργα Τεχνολογίας και Ρομποτικής καθώς και για την φιλαναγνωσία από την βιβλιοθήκη του σχολείου.

Στη συνέχεια μαθητές-τριες χόρεψαν παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς, με την καθοδήγηση της κ. Φανής. Δανιελιάν, καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής.

Κατόπιν σε έκθεση Τεχνολογίας και ρομποτικής στο χώρο του Γυμναστηρίου, οι μαθητές-τριες παρουσίασαν τα καλύτερα έργα που ετοίμασαν όλη την χρονιά στην διάρκεια των μαθήματων, με την καθοδήγηση της κ. Α. Κωνσταντίνου και Ε. Τσακάλη. Οι μαθητές –τριες και των άλλων τάξεων, σταδιακά, επισκέφθηκαν και είδαν τα έργα των συμμαθητών –τριων τους.

Αμέσως μετά όλη η σχολική κοινότητα βγήκε στο προαύλιο χώρο, όπου κλιμάκιο πυροσβεστών με επικεφαλής τον Υποδιοικητή κ. Νικόλαο Σμαρνάκη παρουσίασε διαδραστικά και εποπτικά τρόπους αντιμετώπισης κινδύνου από φωτιά. Οι μαθητές-τριες συμμετείχαν ενεργά και βιωματικά, με περισσό ενδιαφέρον. Στη συνέχεια έγινε επίδειξη χρήσης και κατάσβεσης με πυροσβεστήρα στο διδακτικό και διοικητικό προσωπικό του σχολείου.

Ο Δντης του σχολείου κ. Γεώργιος Κομιώτης ευχαρίστησε θερμά πέραν των ανωτέρω διδασκόντων και τους: κ. Κων/να Νικολοπούλου και Μ. Φωτιάδη, για την συμμετοχή και προετοιμασία των δράσεων της λήξεως του σχολικού έτους.

Ακολουθούν φωτογραφίες της εν λόγω εκδήλωσης:

liksi2

liksi3

liksi4

liksi5

liksi6

Δείτε την δημοσίευση στον τοπικό τύπο   εδώ  .