Επέτειος του Πολυτεχνείου

Tην Παρασκευή 16 Νοεμβρίου η σχολική κοινότητα του 2ου Γυμνασίου Πύργου τίμησε την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου το 1973 Ο Δ/ντής, κ. Γεώργιος Κομιώτης άνοιξε την εκδήλωση διαβάζοντας το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας για την επέτειο. Οι μαθητές Αλεξόπουλος Γιώργος, Αυγερινοπούλου Γεωργία και Μπαρτζιώτη Μαρισόφη παρουσίασαν τα γεγονότα της διεθνούς πολιτικής σκηνής κατά τη δεκαετία του ΄60 και του ΄70 και την ιδιαίτερη πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα που οδήγησε στην εξέγερση των φοιτητών και στην Κυπριακή τραγωδία.Η προβολή βίντεο που ακολούθησε διανθίστηκε με την απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές: Γιαννικούλη Διονυσία, Γιαννόπουλο Σπύρο και Χατζηδάκη Αλεξάνδρα.

Η άοπλη εξέγερση των φοιτητών τον Νοέμβριο του 1973 δεν γιορτάζεται… στέκεται μπροστά στα μάτια και κυρίως στις καρδιές των ελεύθερων ανθρώπων ως σύμβολο αγώνα για ελεύθερη και καλύτερη ζωή, μόρφωση και κοινωνική δικαιοσύνη. Το σύνθημα «Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία» μας εμπνέει και μας καθοδηγεί, μας θυμίζει ότι οι κατακτήσεις των παλαιότερων γενεών αποτελούν κληρονομιά που κανείς δεν έχει δικαίωμα να σπαταλήσει ή να ευτελίσει.Η εκπαιδευτική κοινότητα με συνέπεια περιφρουρεί τη δημοκρατία, την ελευθερία και το αγαθό της δημόσιας παιδείας, αγωνίζεται για τη μόρφωση και την προκοπή και οραματίζεται ένα καλύτερο μέλλον μ ε τη νέα γενιά, γ ι α τη νέα γενιά.

Τα γεγονότα του Πολυτεχνείου είναι ζωντανή απόδειξη πως τα νιάτα όταν βαδίζουν με πίστη και αφοσίωση σε υψηλά ιδανικά αποτελούν την πρωτοπόρα δύναμη ενός λαού, την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον.

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι καθηγήτριες κ.: Θεοδωροπούλου Νικολέττα και Σωτηροπούλου Κων/να.