Εκλογές για την ανάδειξη του δεκαπενταμελούς μαθητικού συμβουλίου

Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκαν στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου οι εκλογές για την ανάδειξη του Δεκαπενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου του σχολείου.

Πριν την έναρξη της διαδικασίας των εκλογών, η Διευθύντρια του σχολείου κ. Μαρία Μπαντούνα, απευθύνθηκε στους μαθητές και αναφέρθηκε στον ρόλο που έχει το Μαθητικό Συμβούλιο στο σχολείο. Επισήμανε τη σημασία του διαλόγου, της συμμετοχής, της συνεργασίας για την επίλυση των όποιων ζητημάτων ανακύπτουν καθώς και της εξοικείωσης των μαθητών με τη λειτουργία των δημοκρατικών θεσμών στη σχολική ζωή.

Στη συνέχεια ο λόγος δόθηκε σε μαθητές υποψήφιους για το Μαθητικό Συμβούλιο, οι οποίοι παρουσιάστηκαν στους μαθητές όλων των τάξεων και διεκδίκησαν την ψήφο τους αναλύοντας τα επιχειρήματά τους για το πώς θα συμβάλλουν στην αντιμετώπιση ζητημάτων που τους αφορούν στο σχολείο και τις πρωτοβουλίες που θα αναπτύξουν.