• Προγράμματα
  • Περιβαλλοντικά

Xώρος πρασίνου του 2ου Γυμνασίου Πύργου και επίδρασή του στο μικροκλίμα της περιοχής

Περιβαλλοντική μελέτη του χώρου πρασίνου του 2ου Γυμνασίου Πύργου και επίδρασή του στο μικροκλίμα της περιοχής.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της περιβαλλοντικής οργάνωσης WWF, την 6η Φεβρουαρίου 2013, κατά την εικοσετία 1987 - 2007, η χώρα μας απώλεσε περισσότερα από 6.000.000 στρέμματα φυσικών εκτάσεων, έναντι μιας αντίστοιχης αύξησης των γεωργικών και, δευτερευόντως, κυρίως αστικών καλύψεων. Μέσα από αυτήν την τεκμηριωμένη αποτύπωση, καταδεικνύεται η υποχρέωσή μας να ενδιαφερθούμε ουσιαστικότερα για τη φύση, κατανοώντας καλύτερα τη λειτουργία της, δίνοντάς της τον απαιτούμενο σεβασμό, για να ανακαλύψουμε αξίες ζωής που χάνουμε, που θα μας δώσουν υπαρξιακή αναγέννηση και μια υγιή οικονομική σχέση μαζί της.

Στη διάρκεια της χρονιάς λοιπόν, μετά από περιβαλλοντική μελέτη του χώρου πρασίνου του πάρκου ΣΠΚ σε σύγκριση με τον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, βγάλαμε το παρακάτω κλιματολογικό συμπέρασμα:

Οι διαμορφωμένοι χώροι πρασίνου, με χαμηλά ποσοστά κάλυψης επιφανειών με τσιμέντο και άσφαλτο, έχουν καλύτερη κλιματολογική συμπεριφορά από ένα ασφυκτικά αστικά δομημένο περιβάλλον.

Για να δείτε την εργασία μας πατήστε εδώ.

Για να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψή μας στο μετεωρολογικό σταθμό Ανδραβίδας, πατήστε εδώ.

Για να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψή μας στο ΚΠΕ Υπάτης, πατήστε εδώ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ανδρουτσοπούλου Παρασκευή

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Τσακονίκος Γιάννης και Ασμής Λάζαρος