Ενημέρωση επαγγελματικού προσανατολισμού

sep1

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας των μαθητών-τριών της Γ΄ Γυμνασίου για την προσεχή εκπαιδευτική τους επιλογή, δηλ. για το ποιο τύπο Λυκείου θα επιλέξουν, ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, επισκέφθηκε το σχολείο η Υπεύθυνη Σχολ. Επαγγ. Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) της Δ.Δ.Ε. Ηλείας κ. Ε. Ζαχαροπούλου.

Την κ. Ζαχαροπούλου καλωσόρισε και προλόγισε ο Δντης του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης, με την οποία ήταν συνεργάτες για πολλά χρόνια στο πάλαι  ποτέ ΚΕΣΥΠ Ηλείας, στο πλαίσιο του ΣΕΠ.

Η κ. Ζαχαροπούλου με εποπτικό, διαδραστικό  τρόπο ενημέρωσε τους μαθητές-τριες για τις διαδρομές προς τους  δύο τύπους Λυκείων, τα πλεονεκτήματα,  τις δυνατότητες και τις μετέπειτα διεξόδους προς την αγορά εργασίας. Οι μαθητές-τριες έθεσαν σειρά ερωτήσεων και αποριών οι οποίες απαντήθηκαν με πληρότητα και σαφήνεια.

Ακολουθούν φωτογραφίες:

sep2

sep3

sep4

Δείτε την δημοσίευση στον τοπικό τύπο   εδώ   και   εδώ   .