• Εκδηλώσεις
  • Γιορτές

Εορτασμός Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821

IMG_7767 - 1Β.PNG

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου σχολική εκδήλωση για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 και τον απελευθερωτικό αγώνα του Γένους με το κυρίαρχο σύνθημα «Ελευθερία ή Θάνατος».

IMG_7755.PNGΗ εορτή περιελάμβανε απαγγελία ποιημάτων από μαθήτριες, ομιλία από την Υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Κωνσταντίνα Σακκά -Κυρίτση για το νόημα της Εθνικής Επετείου με αναφορά στα κεντρικά γεγονότα του αγώνα και στις θυσίες των προγόνων μας αγωνιστών για την ελευθερία την οποία είχαν στερηθεί για τέσσερις αιώνες, καθώς και τη συμβολή της μουσικής και του δημοτικού τραγουδιού στη διάρκεια του αγώνα.

IMG_7745.jpgΕπίσης ακούστηκαν τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου από τους «Ελεύθερους Πολιορκημένους» του Δ. Σολωμού, τον «Θούριο» του Ρήγα, το «Τσάμικο» του Ν. Γκάτσου μελοποιημένο από τον Μάνο Χατζιδάκι το οποίο και χόρεψαν οι μαθητές/τριες. Παρουσιάστηκε οπτικόακουστικό υλικό για τα γεγονότα και τους ήρωες του αγώνα για την απόδοση τιμής στους αγωνιστές της Επανάστασης.

IMG_7756.jpg

IMG_7770.jpgΗ σχολική εορτή ολοκληρώθηκε με τον Εθνικό Ύμνο. Τέλος, στο προαύλιο του σχολείου μαθητές και μαθήτριες και των τριών τάξεων χόρεψαν με περηφάνια παραδοσιακούς χορούς υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ. Φ. Δανιελιάν. Την επιμέλεια και τον συντονισμό της γιορτής είχε η εκπαιδευτικός κ. Κωνσταντίνα Σακκά-Κυρίτση με την συνεπικουρία των εκπαιδευτικών κ. Ιωάννη Πετρόπουλου, πληροφορικής και Φωτεινής Δανιελιάν, φυσικής αγωγής.

IMG_7775.jpg

IMG_7777.jpg