• Εκδηλώσεις
  • Γιορτές

Χριστουγεννιάτικη σχολική Γιορτή

christ1

Στο 2ο Γυμνάσιο Πύργου, στις  23 Δεκεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε Χριστουγεννιάτικη εορτή, ανοικτή για όλο το σχολείο, με την καθοδήγηση της φιλολόγου καθηγήτριας κ. Ν. Θεοδωροπούλου.

Η γιορτή ξεκίνησε με το απολυτίκιο της Γεννήσεως από δύο μαθητές που γνωρίζουν Βυζαντινή μουσική. Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν έθιμα των Χριστουγέννων, τραγούδησε όλο το σχολείο κάλαντα από περιοχές της χώρας, έγινε απαγγελία ποιημάτων. Η χορωδία υπό την δνση της κ. Κ. Σακκά, τραγούδησε και χριστουγεννιάτικα τραγούδια στ’ αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά. Μέσα από αυτές τις δράσεις οι μαθητές μετείχαν βιωματικά στο κοσμοσωτήριο γεγονός της Γέννησης του Θεανθρώπου.

Στο τέλος της γιορτής οι ομάδες (όμιλοι) ρομποτικής του σχολείου, αφού είχαν εκτυπώσει με 3D εκτυπωτή χριστουγεννιάτικο δένδρο, έβαλαν αισθητήρες κίνησης και όποιος πλησίαζε το χέρι του, του εμφάνιζε χριστουγεννιάτικες ευχές. Τον συντονισμό είχαν οι κ. Α. Λαμπρόπουλος, Υπδντης και Ε. Τσακάλης, πληροφορικός.

Ο Δντης του σχολείου κ. Γ. Κομιώτης συνεχάρη  τους μαθητές-τριες και τους καθηγητές τους για την επιμέλεια και τον συντονισμό των δράσεων και ευχήθηκε  στη σχολική κοινότητα καλά Χριστούγεννα και ένα ειρηνικό και ελπιδοφόρο νέο έτος.

christ2

christ3

christ4

christ5

Δείτε την δημοσίευση στον τοπικό τύπο  εδώ  .