Σχολική Εορτή των τριών Ιεραρχών

Την 30η Ιανουαρίου η σχολική κοινότητα του 2ου Γυμνασίου Πύργου γιόρτασε, προς το τέλος του ωρολογίου προγράμματος, τους τρεις Ιεράρχες, τον Άγιο Ιωάννη Χρυσόστομο, τον Άγιο Γρηγόριο Θεολόγο και τον Μέγα Βασίλειο. Αυτά τα πρόσωπα ανεδείχθησαν και τιμώνται ως προστάτες της Ελληνικής Παιδείας αιώνες τώρα.

4      2

Αντιπροσωπία τμημάτων του σχολείου εκκλησιάστηκαν από το πρωί στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγ. Νικολάου, όπου και ο κεντρικός εορτασμός εκ μέρους των σχολείων Α/θμιας και Δ/θμιας. Την εκδήλωση άνοιξαν μαθητές-τριες που έψαλλαν το απολυτίκιο των Ιεραρχών. Στη συνέχεια αναγνώστηκε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας κ. Ν. Κεραμέως από τον Δντη του σχολείου κ. Γ. Κομιώτη, για τους Ιεράρχες που πρέπει να λειτουργούν ως πρότυπα για τους μαθητές, με τη μεγάλη τους μόρφωση όχι μόνο εκκλησιαστική αλλά και αρχαία ελληνική.

Οι μαθητές-τριες ανέλυσαν όψεις και πλευρές της διδασκαλίας τους και της ζωής τους. Ακολούθως προβλήθηκαν σχετικές διαφάνειες και video όπου σημειώθηκαν οι εκπαιδευτικές θέσεις του Χρυσοστόμου, του Γρηγορίου & του Μ. Βασιλείου για τη μελέτη, τις μεθόδους διδασκαλίας, το κατάλληλο περιβάλλον του σχολείου, τη γνώμη τους για τις ποινές αλλά και την αμοιβή του εκπαιδευτικού. Απόψεις τόσο επίκαιρες σήμερα.

Την επιμέλεια της εορτής είχαν οι καθηγήτριες κ.: Ζωή Βασιλοπούλου, Ελένη Πέρδικα και Παναγιώτα Τσαγκαρουσιάνου, καθώς και αρκετοί μαθητές που είχαν την τεχνική κάλυψη της εκδήλωσης.